Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Niezwykłe historie z Polski i Japonii. W stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią”

14.04 - 02.06.2019 Marii Konopnickiej 26, Kraków, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Płatność: Bilet wstępu na wystawę: 20-45 zł
W godzinach: 10.00-18.00

Historię kontaktów polsko-japońskich, podobnie jak wszelkich kontaktów międzypaństwowych, można opisać za pomocą oficjalnych relacji takich, jak wzajemna wymiana dyplomatów, oficjalne wizyty polityków (premierów, prezydentów, pary cesarskiej). Tworzą je także relacje w dziedzinie kultury, relacje społeczne, czy wojskowe (współpraca wywiadów), a dziś również kontakty biznesowe i naukowe. Jednak to, co sprawia, że stosunki polsko-japońskie są wyjątkowe odnosi się do relacji pomiędzy ludźmi. Na sto lat naszych wzajemnych kontaktów złożyło się szereg fascynujących literackich, wręcz filmowych, opowieści o ludziach. To oni, konkretne postaci i osobowości, tworzą te historie: politycy (jak Józef Piłsudski), dyplomaci (jak ratujący Żydów w czasie wojny konsul Chiune Sugihara), działacze społeczni (jak Lech Wałęsa, twórca „Solidarności”, czy polski franciszkanin brat Zeno zajmujący się bezdomnymi w Tokio), badacze (jak Bronisław Piłsudski) artyści (jak Andrzej Wajda). Ekspozycja, przygotowana w formie samodzielnej konstrukcji, została pomyślana jako instalacja w pełni multimedialna, gdzie oprócz artefaktów – „cytatów” z poszczególnych historii, pojawią się fotografie, nagrania dźwiękowe i filmowe.

Wystawa będzie miała dwie wersje językowe: polską, przeznaczoną do prezentacji w kraju oraz japońską, adresowana do odbiorców w Japonii. Wygodna, funkcjonalna forma wystawy pozwala zaplanować jej pokazy w wielu miejscach w Japonii: Tokio, Kioto, Kobe, Tsuruga, Kesennuma oraz w Polsce: po „premierze” w Muzeum Manggha, wystawa zostanie zaprezentowana w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, a następnie w mniejszych ośrodkach, w których organizowane są dni Japonii: m.in.: Nowa Ruda, Gostków, Żory.

Idea i scenariusz: Bogna Dziechciaruk-Maj, Katarzyna Nowak
Kuratorka: Katarzyna Nowak

Wystawie towarzyszy konkurs „Opowiedz swoją niezwykłą historię z Polski i Japonii”. Najciekawsze opowiadania zostaną nagrodzone i opublikowane na stronie WWW Muzeum. Więcej o konkursie na stronie: www.manggha.pl/wydarzenie/opowiedz-swoja-niezwykla-historie-z-polski-i-japonii.

Wystawę sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.

Plakat przedstawiający przenikające się białe i czerwone wstęgi, które symbolizują barwy narodowe Polski i Japonii

Miejsce wydarzenia

Marii Konopnickiej 26, Kraków, Polska

Szczegóły lokalizacji

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Adres

Marii Konopnickiej 26, Kraków, Polska