Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” w Bratysławie

04 - 22.07.2019 Kamenné námestie, Bratislava, Słowacja
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Już 4 lipca w Bratysławie (Kamenné námestie) otwarta zostanie plenerowa wystawa poświęcona odradzaniu się Europy po I wojnie światowej. Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z historykami z kilkunastu krajów, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej. Ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów i filmów – oraz indywidualne wspomnienia z tamtego okresu złożą się na opowieść o wyłanianiu się nowego ładu w regionie i na całym kontynencie. Wystawa pokazuje niespotykaną skalę przemian politycznych, jakie zaszły w latach 1918-23 w Europie, jak również ich wpływ na aktualne relacje międzynarodowe oraz współczesną politykę pamięci w różnych krajach. Uwzględnia także słowacki punkt widzenia w części poświęconej współczesnej pamięci tamtego okresu.

„Wystawa przywołuje ważne wydarzenia sprzed 100 lat, uzmysławiając nam, dlaczego są one istotne dla zrozumienia nie tylko II wojny światowej, ale także współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej” – tłumaczy prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konsultantek scenariusza wystawy. Prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w ENRS, dodaje: „Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś. Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci”.

Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, wyróżniającego się oryginalną konstrukcją. Treść wystawy, w postaci tekstu, zdjęć archiwalnych czy elementów interaktywnych, prezentowana jest zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na jego zewnętrznych ścianach. Wykorzystane jest także tło dźwiękowe oraz filmy z epoki.

„Wystawa opowiada historię tworzenia się nowego ładu politycznego. Poprzez użycie dwóch kontrastujących ze sobą materiałów – sztywnej stali i jasnego, lekkiego materiału – chcemy pokazać zderzenie tego, co stare z tym, co nowe” – tłumaczy Andrzej Jaworski ze studia JAZ Architekci odpowiedzialnego za projekt ekspozycji.

Bratysława jest trzecim przystankiem wystawy na trasie po Europie. Wcześniejsze prezentacje miały miejsce w ubiegłym roku w Pradze oraz Sarajewie. Więcej informacji na temat projektu, ekspertów zaangażowanych w przygotowanie wystawy oraz międzynarodowej trasy można znaleźć na stronie ENRS.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Główny partner w Bratysławie: Instytut Pamięci Narodowej, Słowacja (UPN)

Pozostali partnerzy w Bratysławie: Słowackie Muzeum Narodowe, Instytut Polski w Bratysławie, Instytut Węgierski w Bratysławie, Instytut Goethego w Bratysławie, CEDIN, EUscreen, European Film Gateway

biało-srebrny pawilon z wystawą w kształcie sześcianu w przestrzeni miejskiej

Wystawa "Po Wielkiej Wojnie..." w Pradze, październik 2018 photo by Dominik Tryba

Miejsce wydarzenia

Kamenné námestie, Bratislava, Słowacja

Szczegóły lokalizacji

Kamenné Námestie

Adres

Bratysława, Słowacja