Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Polska. Piotr Uklański”

07.09 - 30.12.2018 Muzeum Narodowe w Krakowie, Al. 3 Maja, Kraków, Polska
Dodaj do kalendarza
Organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie
Płatność: od 5 do 20 zł

Pejzaż ojczysty w krytycznym obiektywie aparatu, prowokująca refleksja nad narodowymi mitami i próba rozliczenia z polskością – obrazy dokumentalne i inscenizowane, odzwierciedlające pasję dla tego, co lokalne. Fotografie znanego na całym świecie Piotra Uklańskiego po raz pierwszy zobaczymy w naszym mieście. Muzeum Narodowe w Krakowie przedstawia cykl ponad pięćdziesięciu najnowszych prac artysty, które łączy jeden temat: Polska.

zdjęcie zachodzącego słońca, na pierwszym planie drut kolczasty

1. Bez tytułu (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Oświęcim), 2015, fotografia barwna, fot. MNK

Piotr Uklański, znany między innymi z takich prac jak Solidarność i Jan Paweł II, od początku swojej drogi twórczej gra z emocjami i kontekstami. – W Muzeum Narodowym w Krakowie proponuję wystawę fotografii, nad którymi rozpocząłem pracę zainspirowany z jednej strony wynikami ostatnich wyborów w Polsce, z drugiej zbliżającą się setną rocznicą niepodległości Polski – mówi Piotr Uklański. Zdaniem artysty polskie społeczeństwo znalazło się̨ na rozdrożu i definiuje na nowo własną tożsamość, poszukując odpowiedzi na fundamentalne pytania: Kim są̨ Polacy? Dokąd zmierzamy jako naród? Co kształtuje nasze poczucie tożsamości, historii i zbiorowe cele? To one stanowiły również punkt wyjścia do stworzenia przez Uklańskiego najnowszych fotografii prezentowanych w Muzeum Narodowym w Krakowie.

czarno-białe zdjęcie przedstawiające pomnik

Bez tytułu (Pomnik Martyrologii Dzieci – Ofiar Hitleryzmu, Łódź), 2015, odbitka żelatynowo-srebrowa

Andrzej Betlej, dyrektor MNK, o wystawie: Wystawa fotografii Piotra Uklańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie odnosi się do sfery kultury wizualnej. Ekspozycja tworzy fascynującą narrację. Fragmentaryczność i „zastygłość” nieruchomych kadrów, balansujących między tradycją a kreacją, tworzą jednocześnie pole do dyskusji. Obrazy dryfują w kierunku symbolu, a zarazem pozwalają poszukiwać kontekstu, opowiadać historię i przede wszystkim stawiać pytania o współczesność.

Wystawie „Polska. Piotr Uklański” w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie towarzyszyć wydany przez MNK katalog ze zbiorem zaprezentowanych fotografii artysty oraz esejem autorstwa Adama Mazura, kuratora ekspozycji. Album ukaże się w listopadzie i będzie zawierać również zdjęcia
z wystawy.

fotografia przedstawiają morze, w lewym dolnym rogu stoi człowiek

Bez tytułu („Prosto do nieba czwórkami szli”), 2016, fotografia barwna


Piotr Uklański(ur. 1968 w Warszawie) – fotografik, twórca instalacji, wideo i performansów. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku i w Warszawie.W swym dorobku ma m.in. słynną wystawę „Naziści”(2000), pokazywaną w Zachęcie Narodo­wej Galerii Sztuki, na którą złożyłysię fotografie przedstawiające aktorów grających w filmach postaci nazistów. –Zawłaszczone przez Uklańskiego portrety mówiły o tych, których „kochamy nienawidzić”– opowiada Adam Mazur, kurator obecnej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie. W swojej twórczości Uklański często ironi­zujena temat świata sztuki oraz własnej pozycji w in­stytucjonalnejhierarchii, czego wyrazem stały się głośne prace Galeria Foksal(2002) i GingerAss(2003).

(Opr. UW)

zdjęcie dwóch kobiet oglądających wystawę

foto Bartosz Cygan

Dodatkowe informacje dla zwiedzających:

Gmach Główny
Muzeum Narodowe w Krakowie
Al. 3 maja 1

Pon.: nieczynne
Wt. – sob.: 9.00–17.00
Niedz.: 10.00–16.00

Bilety
Bilet normalny – 20 zł
Bilet ulgowy – 15 zł
Bilet rodzinny (maks. 5 osób) – 40 zł
Bilet grupowy ulgowy (min. 15 osób) – 5 zł

 

Kuratorzy: dr Adam Mazur

Koordynator: Katarzyna Stolarz

Aranżacja: Piotr Uklański, Magdalena Bujak

krajobraz przedstawiający Twierdzę w Kamieńcu Podolskim

Bez tytułu („Przedmurze chrześcijaństwa”. Twierdza w Kamieńcu Podolskim, Kamyanets-Podil'skyi, Ukraina), 2018 fotografia barwna

Miejsce wydarzenia