Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” w Bolesławcu

19 - 31.10.2020 Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki, plac Piłsudskiego, Bolesławiec, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: całodniowo

„Rówieśnicy Niepodległej” to niezwykła wystawa złożona ze wspomnień osób urodzonych w 1922 r. lub wcześniej. Powstała ona w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie”, który Ośrodek Pamięć i Przyszłość rozpoczął w 2018 r. Po wrocławskim wernisażu w listopadzie 2018 r. wystawa podróżowała po Polsce – można ją było zobaczyć min. w Malborku, Kielcach, Opolu, Białymstoku czy Radzionkowie.

Na wystawę składa się 10 dwustronnych plansz. Na symbolicznej osi czasu przedstawione zostały historie o dorastaniu w dwudziestoleciu międzywojennym, wspomnienia związane z II wojną światową, opowieści o życiu po wojnie i w czasach komunizmu. Rówieśnicy Niepodległej, którzy na wystawie są narratorami, opowiadają o najważniejszych z ich perspektywy wydarzeniach i osiągnięciach minionego stulecia, starają się też odpowiedzieć na pytanie czym jest niepodległość.

Autorami wystawy są Ewa Sowińska i dr Katarzyna Bock-Matuszyk.

Projekt „100 100-latków na 100-lecie”, w ramach którego powstała wystawa, sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

Więcej informacji o projekcie i wystawie można znaleźć na stronie www.rowiesnicyniepodleglej.pl.

Grafika prostokątna w orientacji pionowej, składająca się ze zdjęcia w kolorach sepii oraz logotypu i napisu w dolnej części ilustracji. Zdjęcie przedstawia dużą grupę młodych ludzi, chłopców i dziewcząt, siedzących lub stojących na skale, na tle jasnego nieba. Większość postaci patrzy na wprost, na osobę która wykonała zdjęcie. W dolnej części ilustracji znajduje się biały kwadrat z napisem Rówieśnicy Niepodległej wewnątrz, napisanym kapitalikami w kolorach sepii. Po lewej i prawej stronie kwadratu znajdują się ukośne paski w kolorach polskiej flagi, biało-czerwonych. Pod kwadratem znajduje się biały napis kapitalikami: Peers of the independent Poland.

Miejsce wydarzenia

Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki, plac Piłsudskiego, Bolesławiec, Polska

Szczegóły lokalizacji

wystawa przed siedzibą Bolesławieckiego Ośrodka Kultury

Adres

Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki, plac Piłsudskiego, Bolesławiec, Polska