Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” w Lubaczowie

02 - 20.11.2020 Muzeum Kresów w Lubaczowie, Jana III Sobieskiego, Lubaczów, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: całodniowo

„Rówieśnicy Niepodległej” to niezwykła wystawa złożona ze wspomnień osób urodzonych w 1922 r. lub wcześniej. Powstała ona w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie”, który Ośrodek Pamięć i Przyszłość rozpoczął w 2018 r. Po wrocławskim wernisażu w listopadzie 2018 r. wystawa podróżowała po Polsce – można ją było zobaczyć min. w Malborku, Kielcach, Opolu, Białymstoku, Bolesławcu czy Radzionkowie.

Na wystawę składa się 10 dwustronnych plansz. Na symbolicznej osi czasu przedstawione zostały historie o dorastaniu w dwudziestoleciu międzywojennym, wspomnienia związane z II wojną światową, opowieści o życiu po wojnie i w czasach komunizmu. Rówieśnicy Niepodległej, którzy na wystawie są narratorami, opowiadają o najważniejszych z ich perspektywy wydarzeniach i osiągnięciach minionego stulecia, starają się też odpowiedzieć na pytanie czym jest niepodległość.

Autorami wystawy są Ewa Sowińska i dr Katarzyna Bock-Matuszyk.

Projekt „100 100-latków na 100-lecie”, w ramach którego powstała wystawa, sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

Więcej informacji o projekcie i wystawie można znaleźć na stronie www.rowiesnicyniepodleglej.pl.

Ilustracja prostokątna w orientacji poziomej. Na tle ciemnobrązowego fragmentu zdjęcia, przedstawiającego kawałek skały, znajduje się biały kwadrat z brązowym napisem kapitalikami: Rówieśnicy Niepodległej. Po lewej i prawej stronie kwadratu znajdują się ukośne paski w kolorach polskiej flagi: biało-czerwonym.

Miejsce wydarzenia

Muzeum Kresów w Lubaczowie, Jana III Sobieskiego, Lubaczów, Polska

Szczegóły lokalizacji

wystawa przed siedzibą muzeum

Adres

Muzeum Kresów w Lubaczowie, Jana III Sobieskiego, Lubaczów, Polska