Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Rówieśnicy Niepodległej” w Radzionkowie

20.02 - 06.03.2020 Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, świętego Wojciecha, Radzionków, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Ośrodek "Pamięć i Przyszłość" oraz Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: całodobowo

„100 100-latków na 100-lecie” to projekt rozpoczęty w 2018 r. przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego celem było dotarcie do świadków wydarzeń kształtujących polską historię XX wieku i nagranie z nimi wywiadów biograficznym. Efektem projektu jest wyjątkowa wystawa „Rówieśnicy Niepodległej”, która od listopada 2018 r. prezentowana jest w mniejszych i większych miastach Polski.

„Rówieśnicy Niepodległej” to niezwykła wystawa, składająca się z fragmentów wspomnień osób urodzonych w roku 1922 lub wcześniej, przekazanych przez nich dokumentów i zdjęć. W listopadzie 2018 r. wernisaż wystawy miał miejsce w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, następnie pokazywana była ona w mniejszych i większych miastach – min. w Kątach Wrocławskich, Malborku, Opolu czy Białymstoku. W 2020 r. będą mieli okazję ją obejrzeć mieszkańcy pięciu kolejnych miast: Radzionkowa w woj. śląskim, Lubina w woj. dolnośląskim, Łodzi, Kielc i Lubaczowa w woj. podkarpackim.

Wystawa składa się z 10-ciu dwustronnych plansz. Wędrując po symbolicznej osi czasu poznajemy historie o dorastaniu w dwudziestoleciu międzywojennym, dramatyczne doświadczenia II wojny światowej i opowieści o życiu po wojnie – codzienności w czasach komunizmu. Stulatkowie wskazują najważniejsze w ich opinii osiągnięcia i wydarzenia minionego stulecia, odpowiadają też na pytanie czym jest niepodległość.

Autorami wystawy „Rówieśnicy Niepodległej” są Ewa Sowińska i dr Katarzyna Bock-Matuszyk. Wstęp na nią jest bezpłatny, jest również dostępna on-line (kliknij w link). Pod koniec 2020 r. wydana zostanie również publikacja popularnonaukowa „Rówieśnicy Niepodległej” oraz artykuł naukowy podsumowujący projekt „100 100-latków na 100-lecie” we „Wrocławskim Roczniku Historii Mówionej”, wydawanym przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Projekt „100 100-latków na 100-lecie” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022.

kwadrat z napisem Rówieśnicy Niepodległej na tle biało-czerwonej wstążki

Miejsce wydarzenia

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, świętego Wojciecha, Radzionków, Polska

Szczegóły lokalizacji

Wystawa plenerowa dostępna jest przed siedzibą Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie

Adres

Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku, świętego Wojciecha, Radzionków, Polska