Kontrast
Wielkość czcionki

Zasadzenie drzewa

2018.09.21 Zabrze, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • plenerowo
Organizator: Szkoła Podstawowa nr 17 im. Bohaterów Westerplatte
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 10.30 - 11.00

Uczniowie szkoły wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły zgromadzą się w miejscu gdzie zostanie zasadzone drzewo. Prowadzący wprowadzi wszystkich w temat słowami:

Był taki bolesny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła niepodległość. Zaborcy – trzy mocarstwa: Rosja, Prusy i Austria podzielili między siebie polską ziemię, a Polakom chcieli narzucić swoją kulturę, zwyczaje, język i religię. Nasz naród dzielnie stawał w obronie najcenniejszych wartości i nigdy się nie poddawał. Gdy w 1914 roku wybuchła I wojna światowa, ożywiły się nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości. Społeczeństwo polskie przeżywając olbrzymią tragedię, podzielone zostało na dwa wojujące obozy i zmuszone do prowadzenia bratobójczej walki. Żołnierze legionowi pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z Krakowa do Królestwa aby walczyć z Rosjanami. 11 XI 1918 roku Józef Piłsudski jako naczelnik Państwa przejął władzę w odrodzonej Polsce i rozpoczął odbudowywanie państwa polskiego po prawie 150 latach zaborów. Polska była krajem niepodległym. Cały naród ogarnęła radość, spełniły się marzenia pokoleń. Poczuliśmy się nareszcie Polakami.

Posadzenie symbolicznego drzewa jako inicjatywa Śląskiego związku Gmin i Powiatów nawiązuje do spontanicznej akcji sadzenia drzew z pierwszych lat po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości w latach 1918-1928, kiedy społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci – jako świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchodzona w tym roku rocznica odzyskania niepodległości stanowi doskonałą okazję, by w podobny sposób zaznaczyć tak wspaniały jubileusz.

Drzewa to niezwykłe, piękne pomniki, bo pomniki żywe. Akcja sadzenia Dębów Wolności upamiętnia rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Tegoroczna inicjatywa nawiązuje do pięknej tradycji naszych przodków oraz życzenia, by Rzeczpospolita wzrastała i nabierała mocy, tak jak te wspaniałe drzewa.

Następnie uczeń wyrecytuje wiersz pt.: „Drzewa”.

Prowadzący:
Drzewa przyciągają uwagę potęgą, majestatem i pięknem. Od zamierzchłych czasów uważane były za symbol życia, wolności i przyjaźni. Czczono je i sadzono dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych. Drzewa są konieczne do utrzymania życia na Ziemi, ale też dodają jej uroku. Wszyscy powinniśmy o nie dbać.

Bądźmy opiekunami drzew. Dbajmy o to, by było ich coraz więcej i by rosły zdrowo, żeby nie szkodziły im chwasty, nie niszczyli ich okoliczni mieszkańcy, czy też zwierzęta. Kochajmy i szanujmy wszystkie drzewa.

Piosenka „Ziemia – zielona wyspa”.

Po piosence przedstawiciele różnych klas zasadzą drzewo surmię bignoniową. Pracownik szkoły umocuje tabliczkę.

młode roślinki

Miejsce wydarzenia

Zabrze, Polska

Adres

Zabrze, Polska