Kontrast
Wielkość czcionki

Zbiórka pamiątek w ramach projektu „Śladami przodków-wokół Niepodległej”

02.07 - 28.09.2018 Pcim, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Pcimiu
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Ogłaszamy zbiórkę pamiątek, by stworzyć szlak pamięci historycznej w naszej gminie Pcim!

Czekamy na stare zdjęcia, pocztówki, listy, dokumenty, mapy, wspomnienia, książki, numizmaty, przedmioty użytku codziennego, odznaczenia, rękopisy-jednym słowem wszystko to, co wiąże się z przeszłością. Mile widziane są także spisane historie przodków, rodzin, anegdoty, historie z życia oraz wszystkie materiały dotyczące miejsc proponowanych do naszego lokalnego szlaku pamięci historycznej.

W zbieranie pamiątek włączyły się już wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Pcim oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Pcimiu. Instytucje te są oficjalnymi partnerami projektu. Materiały mogą dostarczać wszyscy zainteresowani, mieszkańcy i nie-mieszkańcy dysponujący materiałami dotyczącymi wydarzeń, czy miejsc obejmujących obszar gminy Pcim. Pamiątki można składać u wszystkich partnerów projektu, bądź bezpośrednio w siedzibie GOKiS w Pcimiu.

Poniżej przedstawiamy proponowane wstępne lokalizacje umieszczenia tablic na szlaku pamięci historycznej:

  • Pcim:
    Zespół kościoła, plebani i dawnej szkoły parafialnej; Obelisk i regulacja Kaczanki; dawny teren dworski; Cmentarz parafialny, groby żołnierzy polskich; Godawowa Góra, kapliczka i miejsce bitwy z 1939; Pabiski, cmentarz epidemiczny i kapliczka z 1638 r.
  • Stróża:
    Przy szkole nr 1 (miejsce starego dworu); zespół kościoła; Szkoła nr 3 i figura, Cmentarz parafialny; Pensjonat Firków z lat 20-tych.
  • Trzebunia:
    Przy kościele; Leśniczówka;, cmentarz epidemiczny, Babica, okopy z 1914/15 lub Kotoń, bitwa z 1944 r.

Jeśli ktoś dysponuje jakąś np. cenną pamiątkę (np. po dziadku) i nie może przekazać jej na wystawę, gdyż ma ona wartość szczególną dla rodziny, może wykonać jej zdjęcie, dodać opis i przesłać w formie elektronicznej na adres (w tytule wpisując słowo „niepodległa”). W przypadku zdjęcia czy dokumentu można przesłać do nas jego skan wraz z opisem w pliku Word.

NA MATERIAŁY CZEKAMY TYLKO DO 28 WRZEŚNIA!

Plakat przedstawia kolaż starych fotografii z początku XX w. Na jednej widać orkiestrę dętą, a na drugim żołnierza w mundurze wojsk austriackich. Obok nich widzimy również wycinki z polskich gazet tamtego okresu. W głównej części plakatu znajdują się hasła zachęcające uczestników projektu do konkretnych działań oraz informacje dotyczące szczegółów projektu. W dolnej części plakatu znajduje się m.in. logo programu, logo organizatora oraz informacja o partnerach i patronach medialnych.

Miejsce wydarzenia

Pcim, Polska

Adres

Pcim, Polska