Lekcja patriotyzmu z rtm. Witoldem Pileckim w związku z 70 rocznicą jego śmierci
- aktywnie
- bezpłatnie
- dla dzieci
- plenerowo
Rok 2018 jest nie tylko rokiem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również (co jest nieco znamienne) rokiem, w którym mija 70 lat od śmierci rtm. Witolda Pileckiego patrona Publicznej Szkoły Podstawowej w Jodłówce.
Rtm. Witold Pilecki jak nikt rozumiał słowo ojczyzna. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji. Na ochotnika poszedł do Auschwitz, by zorganizować ruch oporu i zaświadczyć o ludobójstwie. Po ucieczce służył w AK i walczył w Powstaniu Warszawskim. Gdy upadło, trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Ale wrócił do kraju, by nie dopuścić do wyniszczenia narodu. Polska Ludowa odpłaciła mu hańbiącym procesem, torturami i strzałem w tył głowy, a następnie wielką gorliwością w zacieraniu pamięci o nim.
Lekcja patriotyzmu z rtm. Witoldem Pileckim, w związku z obchodami 70-tej rocznicy jego śmierci, stanowi element szeroko rozumianej edukacji patriotycznej i będzie składała się z trzech etapów:
I etap to organizacja trzech konkursów dla uczniów szkół podstawowych działających w Gminie Rzezawa oraz szkół z Powiatu Bocheńskiego tj.
1) Powiatowy konkurs wiedzy o rtm. Witoldzie Pileckim dla uczniów klas IV-VII;
2) Gminny konkurs plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych (kl. I-III i kl. IV-VII) pt. Barwne impresje związane z Gminą Rzezawa,
3) Szkolny konkurs literacki na wiersz poświęcony zabytkom, postaciom historycznym lub krajobrazom naszego regionu.
Ten etap będzie miał na celu nie tylko upowszechnienie postaci rtm. Witolda Pileckiego wśród uczniów szkół podstawowych z terenu całego powiatu, ale również stworzy okazję do przyjrzenia się swojej małej ojczyźnie jaką jest Gmina Rzezawa.
Mały słownik języka polskiego (określa patriotyzm jako „miłość ojczyzny, przywiązanie do swojego narodu” i wyróżnia dodatkowo patriotyzm lokalny, czyli „przywiązanie do m.in. swojego miejsca zamieszkania”. Tylko pełna znajomość małych Ojczyzn i własnych korzeni pozwala na wykształcenie obywateli świadomych wartości swej dużej Ojczyzny – Polski. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi do 20.05.2018 r. a wręczenie nagród ich laureatom odbędzie się w dniu 25 maja br. podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej. W tym dniu zaprezentowane zostaną również prace plastyczne zgłoszone do konkursu oraz odbędzie się recytacja zwycięskich wierszy.
II etap to uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Rotmistrza Witolda Pileckiego w PSP w Jodłówce.
Odsłonięciu tablicy będzie towarzyszył montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej przygotowany przez Koło Teatralne z PSP w Jodłówce, oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru tej szkoły.
Ten etap ma na celu głównie upamiętnienie oraz upowszechnienie sylwetki rtm. Witolda Pileckiego. PSP w Jodłówce – we współpracy z naszym stowarzyszeniem – pozyskała środki finansowe w kwocie 6.200,00 zł na projekt, wykonanie i montaż tablicy upamiętniającej rtm. Witolda Pileckiego od Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Projekt tablicy przygotował i wykona artysta rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autor licznych pomników, rzeźb, płaskorzeźb oraz tablic pamiątkowych w Polsce i na świecie.
III etap to organizacja biegu pamięci pn. I Bieg Pileckiego w Jodłówce
Trasa biegu będzie przebiegała przez miejscowość Jodłówka. Weźmie w nim udział ok. 100 biegaczy amatorów (dorośli – dystans 10 km) oraz ok. 50 dzieci (dystans 1 km). Informacja o biegu zostanie umieszczona na ogólnopolskiej stronie maratonypolskie.pl, co dodatkowo przyczyni się do promocji naszego regionu. Biegacze otrzymają pamiątkową koszulkę i medal, dzieci dyplomy i medale. Bieg odbędzie się w godzinach wieczornych i będzie opomiarowany. Na zakończenie biegu uczestnicy otrzymają posiłek regeneracyjny.
Miejsce wydarzenia
Jodłówka, Polska
Adres
Jodłówka, Polska