Kontrast
Wielkość czcionki

Kontakt

1 maja 2024 rozpoczął działalność Instytut Adama Mickiewicza. Nowa państwowa instytucja kultury powstała z połączenia: Instytutu Adama Mickiewicza i Biura „Niepodległa” (Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 16 kwietnia 2024 r.).

Zadaniem nowego Instytutu Adama Mickiewicza jest popularyzacja polskiej kultury za granicą oraz inicjowanie i rozwijanie międzynarodowej współpracy i wymiany kulturalnej w zgodzie z założeniami polityki zagranicznej i kulturalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Biuro „Niepodległa” powstało w 2017 roku, by łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości oraz realizować Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017-2022. 2 grudnia 2022 roku Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nazwa Biuro „Niepodległa” zastąpiła dotychczas stosowaną nazwę Biuro Programu „Niepodległa”.

Celem jego działalności była realizacja zadań z zakresu polityki pamięci, w tym w szczególności działań ukierunkowanych na wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości.

Do zakresu działalności Biura „Niepodległa” należało podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej m.in. poprzez inicjowanie, prowadzenie i wspieranie projektów badawczych, edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych kampanii informacyjnych i promocyjnych. Do najważniejszych osiągnięć zaliczyć można było coroczne akcje #mojaflaga z okazji Dnia Flagi 2 maja i Niepodległa do hymnu 11 listopada.

Biuro „Niepodległa” zarządza programami dotacyjnymi „Niepodległa” i „Powstanie Styczniowe 1863-1864” wspierającymi oddolne inicjatywy. Pracownicy Biura realizowali projekty kulturalne w ramach obchodów rocznicowych, uroczystości i świąt państwowych, a szczególnie Narodowego Święta Niepodległości. Wspólne, radosne świętowanie było podstawą działań takich jak coroczny Festiwal „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu.

Biuro „Niepodległa” zorganizowało pawilon kulturalny Niepodległa. Miejsce Spotkań – kawiarnianą przestrzeń zlokalizowaną w Warszawie, w budynku Starej Herbaciarni w Łazienkach Królewskich. Przez cały rok są tam organizowane wydarzenia kulturalne, warsztaty dla dorosłych, zajęcia dla dzieci o charakterze edukacyjnym, pokazy filmowe, potańcówki, koncerty itp.

Działalność Instytutu Adama Mickiewicza jest finansowana z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakty do pracowników Instytutu Adama Mickiewicza


Instytut Adama Mickiewicza
Ul. Mokotowska 25, 00-560 Warszawa
RIK 137/2024
NIP: 7011203621
REGON: 528511890

Czynne w dni robocze godzinach 8:00 – 16:00

Karol Gajewski
Koordynator
22 182 26 00

kontaktniepodlegla.gov.pl




Dział Dotacji i Projektów Lokalnych

Wioletta Kępka
Kierownik Działu Dotacji i Projektów Lokalnych
---

wkepkaniepodlegla.gov.pl


Mateusz Odoliński
Zastępca Kierownika Działu Dotacji i Projektów Lokalnych
22 182 26 05

modolinskiniepodlegla.gov.pl


Kamil Wnuk
Koordynator ds. nowych technologii
22 182 26 10

kwnukniepodlegla.gov.pl


Aleksandra Monkiewicz
Główny specjalista ds. projektów
22 182 26 13

amonkiewiczniepodlegla.gov.pl

Logo i identyfikacja wizualna
Hanna Oleksiak
Główny Specjalista ds. dotacji
22 182 26 07

holeksiakniepodlegla.gov.pl

Obsługa programów dotacyjnych
Marcel Kuśmierczyk
Starszy specjalista ds. projektów
---

mkusmierczykniepodlegla.gov.pl


Marcin Szwed
Specjalista ds. dotacji
22 182 26 15

mszwedniepodlegla.gov.pl

Obsługa programów dotacyjnych
Sebastian Zdziebłowski
Specjalista ds. projektów
---

szdzieblowskiniepodlegla.gov.pl



Niepodległa. Miejsce spotkań

Sylwia Krawczyk
Starszy specjalista ds. promocji i projektów
22 182 26 06

skrawczykniepodlegla.gov.pl

„Niepodległa. Miejsce Spotkań”

 

MKiDN

Koordynator Programu Wieloletniego „Niepodległa”


MKiDN odpowiada też za projekty upamiętniające stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, realizowane przez narodowe instytucje kultury.

 

 

 

Instytucje zaangażowane w realizację Programu Wieloletniego Niepodległa