Kontakt
Biuro „Niepodległa” to państwowa instytucja kultury z siedzibą w Warszawie. Celem jego działalności jest realizacja zadań z zakresu polityki pamięci, w tym w szczególności działań ukierunkowanych na wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości.
Do zakresu działalności Biura „Niepodległa” należy podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej i państwowej m.in. poprzez inicjowanie, prowadzenie i wspieranie projektów badawczych, edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych kampanii informacyjnych i promocyjnych. Do najważniejszych zaliczyć można coroczne akcje #mojaflaga z okazji Dnia Flagi 2 maja i Niepodległa do hymnu 11 listopada.
Biuro „Niepodległa” zarządza programami dotacyjnymi wspierającymi oddolne inicjatywy. Pełną listę naborów i ich rozstrzygnięcia można znaleźć w zakładce Dotacje. Pracownicy Biura przygotowują i realizują projekty kulturalne w ramach obchodów rocznicowych, uroczystości i świąt państwowych, a szczególnie Narodowego Święta Niepodległości. Wspólne, radosne świętowanie jest podstawą działań takich jak coroczny Festiwal „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu.
Biuro „Niepodległa” jest organizatorem Niepodległa. Miejsce Spotkań – kawiarnianej przestrzeni zlokalizowanej w Warszawie, w budynku Starej Herbaciarni w Łazienkach Królewskich. Przez cały rok są tam organizowane wydarzenia kulturalne, warsztaty dla dorosłych, zajęcia dla dzieci o charakterze edukacyjnym, pokazy filmowe, potańcówki, koncerty itp.
Biuro „Niepodległa” powstało w 2017 roku, by łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości oraz realizować Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” na lata 2017-2022. 2 grudnia 2022 roku Zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nazwa Biuro „Niepodległa” zastąpiła dotychczas stosowaną nazwę Biuro Programu „Niepodległa”.

Działalność Biura „Niepodległa” jest finansowana z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wojciech Kalwat – Dyrektor Biura „Niepodległa”

Wojciech Kalwat, Dyrektor Biura „Niepodległa”. Historyk, popularyzator historii, pedagog. Współpracował z instytucjami państwowymi, samorządowymi, organizacjami pozarządowymi i edukacyjnymi. Od 2017 roku sprawował funkcję kierownika Działu Projektów Kulturalnych w Muzeum Historii Polski. Inicjował i realizował projekty nastawione na popularyzację historii Polski w sposób nowoczesny i z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnych i wystawienniczych. Organizował konferencje naukowe i popularnonaukowe, projekty internetowe, koncerty i wydarzenia promujące historie oraz kampanie społeczne i promocyjne. 14 listopada 2023 objął stanowisko Dyrektora Biura „Niepodległa”.
Kontakty do pracowników Biura „Niepodległa”
Biuro „Niepodległa”
ul. Fredry 6
00-097 Warszawa
Czynne w dni robocze godzinach 8:00 – 16:00
Dział Dotacji i Projektów Lokalnych
22 182 26 05
modolinski

22 182 26 13
amonkiewicz

Logo i identyfikacja wizualna
22 182 26 07
holeksiak

Obsługa programów dotacyjnych
22 182 26 15
echwiecko

Obsługa programów dotacyjnych
Dział Promocji i Projektów Kulturalnych
---
ojakubowska

22 182 26 12
mbaginska

Strona internetowa
22 182 26 19
abinkowska

Social Media / VR „Niepodległa w Kadrze”
22 182 26 06
skrawczyk

„Niepodległa. Miejsce Spotkań”
---
mseider

Social Media
---
azuczkowska

„Niepodległa. Miejsce Spotkań”
Dział Administracyjny
Dział Księgowości
MKiDN
Koordynator Programu Wieloletniego „Niepodległa”
MKiDN odpowiada też za projekty upamiętniające stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, realizowane przez narodowe instytucje kultury.