Logo
Projekty wzmacniające wspólnotę obywatelską wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości to wyjątkowe okazje do wspólnego przeżywania i okazywania radości z życia w niepodległym Państwie. W całym kraju realizowane są inicjatywy kulturalne, artystyczne, edukacyjne, sportowe, badawcze czy wydawnicze, poświęcone powyższym wartościom. Chcemy wspierać je i łączyć pod logo „Niepodległa”.
Dlatego organizatorów wszystkich wydarzeń wpisujących się w cele statutowe Biura zapraszamy do wnioskowania o zgodę na posługiwanie się logo „Niepodległa”. Dzięki korzystaniu z logo, poszczególne projekty będą rozpoznawalne i trafią do szerokiego grona odbiorców.
Zgłoszone projekty zostaną poddane weryfikacji pod względem ich zgodności z Regulaminem udzielania zgody na wykorzystywanie logo „Niepodległa”. O udzieleniu zgody na korzystanie z logo oraz uwzględnieniu w kalendarium wydarzeń Organizator zostanie poinformowany drogą mailową.
Uzyskaj logo
Prosimy o kontakt bezpośrednio z panią Aleksandrą Monkiewicz:
tel. 22 182 26 13FAQ
W 2016 roku Narodowe Centrum Kultury, na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej, zorganizowało konkurs na oficjalny logotyp i identyfikację wizualną obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Zwycięską koncepcję przygotowała agencja FUTU Creative.
Logo stało się symbolem krajowych i zagranicznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na ogromny zasięg wydarzeń, logo musiało być tak zaprojektowane, by było czytelne i łatwe w odbiorze, a jednocześnie jego symbolika powinna nieść pozytywny przekaz, adekwatny do charakteru rocznicowych uroczystości.
Logo inspirowane jest listem Józefa Piłsudskiego. Spośród jego rękopisów wybrano fragmenty, zawierające słowa „niepodległa” i „niepodległość”. Wyrazy te zostały następnie poddane obróbce cyfrowej i po konsultacji z grafologiem udało się uzyskać unikatowy, cyfrowo odświeżony, stworzony ręką marszałka Piłsudskiego znak słowno-graficzny „niepodległa”. Dzięki temu, logo jest połączeniem teraźniejszości z przeszłością. Krój pisma inspirowany jest oryginalną typografią z dokumentów z początku XX w., a poddany został obróbce cyfrowej w wieku XXI.
Logo oddaje charakter pisma postaci nierozerwalnie związanej z podniosłą chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pismo marszałka skłania do refleksji nad osobistym wymiarem niepodległości, podobnie jak kolorystyka logo – utrzymana w tonacji barw narodowych. To właśnie dzięki wydarzeniom z 1918 rok, możemy dziś używać z dumą oraz radością, bieli i czerwieni.
Wnioskodawcami mogą być instytucje publiczne, podmioty prywatne, w tym osoby fizyczne i grupy nieformalne.
Zgodę na korzystanie z logo „Niepodległa” mogą uzyskać projekty, które:
- Będą spełniały cele statutowe Biura, czyli wzmacniały wspólnotę obywatelską wokół wartości i symboli wspólnych dla polskiej historii i tożsamości,
- będą projektami o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, badawczym, wydawniczym, sportowym lub innym realizującym cele statutowe Biura,
- będą charakteryzowały się wysokimi walorami artystycznymi lub niosły ze sobą wysoką wartość merytoryczną,
- ich jedynym celem nie będzie promocja prywatnej marki, osoby lub podmiotu świadczącego usługi.
- ich Organizatorem nie będzie partia polityczna lub podmiot pośrednio lub bezpośrednio związany z działalnością partii politycznych.
- Twój Projekt zostanie włączony do oficjalnej listy organizowanych Wydarzeń, a także zostanie wpisany do kalendarium wydarzeń, dostępnego na ogólnopolskim portalu niepodlegla.gov.pl !
- Zgoda na posługiwanie się logo „Niepodległa” pozwoli na publikacje:
- – aktualności,
- – informacji,
- – zdjęć
- dotyczących Wydarzenia / Projektu w mediach społecznościowych i na stronie Biura „Niepodległa”. Dzięki temu informacje o projekcie będą mogły trafić do szerokiego grona odbiorców!
Nie. O przyznanie środków na dofinansowanie Projektu należy ubiegać się w konkursach dotacyjnych.
Wniosek można złożyć na trzy sposoby:
- uzupełniając Formularz w wersji elektronicznej zamieszczony pod adresem: niepodlegla.gov.pl/logo,
- przesyłając pisemne zgłoszenie adresowane do Dyrektora Biura „Niepodległa” , na adres: Biuro „Niepodległa”, ul. Mazowiecka 9, 00 – 052 Warszawa,
- składając zgłoszenie bezpośrednio w recepcji Biura „Niepodległa”.
Tak. Organizator Projektu, przed publikacją materiałów, zobowiązany jest przesłać je drogą elektroniczną na adres w celu otrzymania od Biura „Niepodległa” akceptacji ekspozycji logo „Niepodległa”. Organizator ma również obowiązek dodać za pomocą formularza wydarzenie do internetowego kalendarza wydarzeń najpóźniej na 14 dni datą jego rozpoczęcia.
Zgodnie z § 3 ust. 4 Regulaminu informację należy zamieścić najpóźniej 14 dni przed datą Wydarzenia. W wypadkach szczególnych, uzasadnionych okolicznościami, termin może ulec skróceniu. Aby dodać wydarzenie należy skorzystać z formularza na stronie niepodlegla.gov.pl.
Jeśli Organizator złamie postanowienia zawarte w Regulaminie.
Pobierz logo
Posługiwanie się identyfikacją wizualną Programu Wieloletniego „Niepodległa” wymaga podpisania umowy właściwej dla danego rodzaju projektu bądź wypełnienia powyższego wniosku i otrzymania zgody na korzystanie z logo Programu. Wszystkie wydarzenia, których organizatorzy uzyskali zgodę na korzystanie z logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”, powinny być nim oznakowane.
Do stosowania identyfikacji wizualnej Programu zobowiązani są w szczególności Organizatorzy Projektów:
1. które zostały zgłoszone za pomocą powyższego formularza i uzyskały oficjalną zgodę na
korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”;
2. finansowanych w ramach Programów dotacyjnych „Koalicje dla Niepodległej” (dla działań oddolnych);
3. finansowanych w ramach Programów dotacyjnych „Niepodległa” (dla samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych);
4. własnych wojewodów – schemat 2C;
5. zagranicznych, koordynowanych przez IAM;
6. zagranicznych, finansowanych w ramach Programów dotacyjnych, koordynowanych przez IAM;
7. instytucji podległych i nadzorowanych przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu;
8. innych resortów, które wpisują się w Program Wieloletni „Niepodległa” na lata 2017-2022.
W prawidłowym wykorzystaniu identyfikacji wizualnej Programu pomoże zapoznanie się z poniższymi plikami i dokumentami. Projekty graficzne, w których ma być wykorzystane logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”, należy przesyłać na adres w celu skonsultowania ich poprawności.