Kontrast
Wielkość czcionki

Warsztaty dla uczniów w ramach “Spotkań Międzypokoleniowych”

03.09 - 30.10.2018 Chrząstawa Wielka, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
  • dla dzieci
  • folklor/rękodzieło
  • warsztaty
Organizator: Gminna Biblioteka Publiczna w Czernicy
Płatność: Wydarzenie bezpłatne

Zapraszamy na warsztaty dla uczniów w ramach “Spotkań Międzypokoleniowych”! Są to niezwykłe rozmowy z osobami opowiadającymi o tradycjach i zwyczajach przywiezionych ze Wschodu na Dolny Śląsk oraz historycznie związanych z regionem.

Każde spotkanie z babciami i dziadkami poprzedzone jest pogadanką o repatriantach i ich drogach na tzw. Ziemie Odzyskane. Większość mieszkańców miejscowości Chrząstawa Mała i Chrząstawa Wielka została przesiedlona tu z terenów obecnej Ukrainy, bądź przybyła sama w ramach poszukiwania „swego miejsca na ziemi”. Przy każdym spotkaniu nawiązujemy do książki „Ocalić od zapomnienia” zawierającej wspomnienia najstarszych mieszkańców naszych miejscowości oraz rys historyczny Chrzastaw. Zaproszeni goście to ludzie z pasją, którzy swoja postawą i zaangażowaniem mogą stanowić doskonały wzorzec do naśladowania dla młodego pokolenia. Co nas jeszcze czeka?

Babcia kucharka potrafi ugotować wiele potraw ze starodawnych przepisów, pieczołowicie przechowywanych niekiedy od wielu pokoleń. Spotkanie 14 września będzie jednocześnie mini-warsztatami kulinarnymi połączonymi z degustacją razem przyrządzonych pierogów ruskich. Uczestnicy poznają przepis na pierogi, oraz dowiedzą dlaczego zostały one popisową potrawą KGW Chrzastawa. Uzupełnieniem spotkania będzie wystawa starych zeszytów i kalendarzy z przepisami.

Spotkanie z dziadkiem leśnikiem, 13 września, ma na celu przedstawienie walorów przyrody, którymi obdarzone są miejscowości Chrząstawa Mała i Chrząstawa Wielka. Obecnie lasy otaczające nasze miejscowości włączone są w Obszar Ochronny Siedlisk Natura 2000 „Lasy Grędzińskie”. Kiedyś te lasy stanowiły jedyne źródło utrzymania miejscowej ludności. Ich bogactwo do dziś przyciąga wielu zbieraczy runa oraz dostarcza materiału na opał i budowę.

Spotkanie z dziadkiem muzykiem – poniedziałek 17 wrześnie o godz. 9.00. Uczestnikami spotkania będą uczniowie klasy 7 tutejszej szkoły podstawowej. Pan Zygmunt Skrok to założyciel regionalnej kapeli „Gieni Dudki”. Człowiek, którego pasją jest muzyka. Opowie o dawnych zabawach tanecznych, spotkaniach towarzyskich oraz rozrywkach, które były modne w latach powojennych. Spotkanie będzie wzbogacone o prezentowanie instrumentów i pieśni patriotycznych, chętnie śpiewanych przez naszych przodków.
 
Ostatnie spotkanie z Panem fotografem odbędzie się w środę 26.09 Pan Sławomir Szczerba to pasjonat fotografii, miłośnik przyrody, którą dokumentuje na zdjęciach i filmach. Jego rodzina to repatrianci z Kazachstanu, on sam urodził się już w Chrząstawie. Spotkanie będzie w zasadzie wielką wystawą. Zostaną zaprezentowane zdjęcia z Projektu „Chrzastawiak w obiektywie” realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Chrząstawy, obrazujące powojennych mieszkańców Chrzastaw i ich życie codzienne. Prezentowana też będzie wystawa zdjęć pokonkursowych LGD Dobra Widawa, których laureatami byli niejednokrotnie nasi mieszkańcy.

Spotkanie z panią Jadwigą Lasota – środa 19 września o godz.12.00. Uczestnikami spotkania będą uczniowie klasy 7 tutejszej szkoły podstawowej. Babcia malarka będzie opowiadała o swoim zamiłowaniu do malarstwa. Jej obrazy wyrażają zachwyt nad pięknem natury i otaczającego nas świata. Młodzież będzie miała możliwość poznać człowieka, który potrafi artystycznie wyrazić uczucia i emocje. Babcia malarka będzie doskonałym przykładem człowieka z pasją, który swoja tęsknotę wyraża w namiętności do sztuki. Jej obrazy to nie tylko zachwyt nad pięknem natury i otaczającego nas świata. Młodzież będzie miała możliwość poznać człowieka, który potrafi artystycznie wyrazić uczucia i emocje.

To wszystko jeszcze przed nami!

W czerwcu zaś odbyły się już dwa spotkania. 12 czerwca gościliśmy w naszej bibliotece panią Genowefę Golinowską, współtwórczynię Muzeum-Skansenu Rolnego w Nadolicach Wielkich. Młodzież mogła obejrzeć autentyczne ubrania i rzeczy codziennego użytku przywiezione przez repatriantów ze wschodu spakowane było w oryginalną przedwojenną walizkę. Pani Genowefa pokazała też jak się szyje na starej krawieckiej maszynie, robi na drutach rękawiczki i ceruje wełniane skarpety, a następnie swych sił mogli spróbować młodzi ludzie.

Z kolei 14 czerwca gościliśmy w naszej bibliotece pana Edwarda Domaradzkiego, który jest pszczelarzem. W rodzinie państwa Domaradzkich pszczołami zajmuje się już trzecie pokolenie. Pan Edward pszczelarstwa nauczył się od swego ojca Mieczysława, repatrianta ze wschodu. O wartości jaką miały pszczoły może świadczyć fakt, że to ul z pszczołami był wśród niewielu rzeczy przywiezionych przez pana Mieczysława na Ziemie Odzyskane. Pan Edward odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez młodzież jak również zademonstrował ubranie i sprzęty niezbędne w każdej pasiece. Uczestnicy spotkanie mogli również skosztować różnych rodzajów miodu, dotknąć ramek pokrytych woskiem i zobaczyć prawdziwy propolis. Była to niesamowita wędrówka do świata pszczół.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

stare przedmioty rozłożone na stole

Miejsce wydarzenia

Chrząstawa Wielka, Polska

Adres

Chrząstawa Wielka, Polska