Widowisko „1920. Wdzięczni bohaterom”
Polskie i bolszewickie okopy, pomiędzy nimi scena, a na niej znani polscy artyści, do tego dziesiątki koni i setki statystów – tak w skrócie zapowiada się widowisko na PGE Narodowym, które w połowie sierpnia uświetni obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej.
„1920. Wdzięczni bohaterom” – muzyka, poezja i rekonstrukcja historyczna
W spektakularnym widowisku historycznym wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Kasia Cerekwicka, Piotr Cugowski i Stanisław Sojka. Widowisku towarzyszyć będzie muzyka z tekstami najwybitniejszych polskich poetów i twórców piosenek m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana, Romana Kołakowskiego w wykonaniu m.in. Olgi Szomańskiej, Macieja Balcara, Mateusza Ziółko, czy Michała Kowalonka. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Na scenie pojawią się też rekonstruktorzy i Orkiestra Polskiego Radia. Widowisko dopełnią wizualizacje, animacje komputerowe i archiwalia.
Organizatorzy zapowiadają, że zarówno 15 sierpnia 2020 roku podczas premiery widowiska, jak i w dniach kolejnych pokazów, tj. 20-23 sierpnia 2020 roku, na wszystkich czeka prawdziwy powrót do przeszłości, a widzowie odkryją realia wojennej Warszawy sprzed 100 lat oraz historie ówczesnych bohaterów, będą świadkami walki, a potem triumfu w najważniejszej bitwie wojny polsko-bolszewickiej. Celem widowiska jest przedstawienie historii sprzed wieku w sposób nowoczesny, ciekawy i zajmujący, a równocześnie uczczenie pamięci bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. O wartość merytoryczną i artystyczną widowiska „1920. Wdzięczni bohaterom” zadba Biuro Programu „Niepodległa”.
Transmisja z Warszawy
„W symboliczną rocznicę Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia, warszawski PGE Narodowy ponownie stanie się areną, na której świętować będziemy wspólnie kolejną rocznicę ważną dla polskiej historii i kultury. Podobnie jak w roku 2018, kiedy na największym polskim stadionie odbył się wyjątkowy Koncert dla Niepodległej” – mówi prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 20.30 i będzie transmitowana w TVP 1. O 21.00 rozpocznie się audycja w Programie 1 Polskiego Radia. Dla osób z niepełnosprawnościami transmisja w TVP będzie na bieżąco tłumaczona na Polski Język Migowy, a transmisji radiowej towarzyszyć będzie audiodeskrypcja.
Aby jak największa liczba fanów historii mogła uczestniczyć w tym wyjątkowym widowisku na żywo, jego specjalnie przygotowana, skrócona wersja będzie powtarzana przez 4 dni od 20 do 23 sierpnia na PGE Narodowym. Wydarzenie będzie biletowane, ceny biletów zaczynają się od 10 zł i są dostępne na stronie: www.1920.pgenarodowy.pl.
Widowisko przygotowują:
- Bolesław Pawica – reżyseria, scenariusz;
- Jarosław Szoda – realizacja filmów, scenariusz;
- Marcin Kołaczkowski – reżyseria widowisk codziennych, II reżyser widowiska premierowego, scenariusz;
- Katarzyna Konkowska – scenografia;
- Paweł Kozłowski – animacje/mapping ;
- Zbigniew Feliksiak – realizator światła;
- Paweł Tomaszewski – dyrygent orkiestry, aranżer;
- Dorota Szpetkowska – dyrektor muzyczny.
Na potrzeby widowiska archiwalia udostępniły:
- Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny | FINA,
- Wojskowe Biuro Historyczne,
- Centralna Biblioteka Wojskowa,
- Instytut Pamięci Narodowej,
- Muzeum Historii Polski,
- Muzeum Wojska Polskiego,
- Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie,
- Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie,
- Fundacja Ośrodka Karta,
- Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych,
- Narodowe Archiwum Cyfrowe,
- Archiwum Państwowe w Białymstoku Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego ,
za co składamy serdeczne podziękowania.
Informacje dla widzów widowiska na PGE Narodowym
- W związku z pandemią COVID-19 wprowadzone zostają pewne ograniczenia. Zabrania się udziału w imprezie osobie chorej na Covid-19 lub wykazującej symptomy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, takie jak: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, ból gardła i katar, biegunka i ból brzucha, wymioty, pogorszenie smaku i/lub węchu. Uczestnicy imprezy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia miejsca na trybunie oraz w czasie przemieszczania się po arenie oraz do zachowania bezpiecznego dystansu od innych uczestników imprezy masowej (z wyłączeniem rodzin i osób pozostających we wspólnym pożyciu zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa). Osoby nieposiadające maseczki lub przyłbicy, nie zostaną wpuszczone na teren areny. Każda osoba wchodząca i przebywająca na terenie stadionu zobowiązana jest poddać się obowiązkowej dezynfekcji rąk w miejscach wyznaczonych przez organizatora. Uczestnicy widowiska są zobowiązani do zajęcia odpowiednich miejsc na trybunach zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Każda osoba korzystająca z toalet znajdujących się na terenie Obiektu zobowiązana jest do poruszania się wyznaczonymi, odrębnymi wejściami i wyjściami oraz stosowania się do ograniczeń maksymalnej liczby osób mogących przebywać jednocześnie w tych miejscach. Służby porządkowe i informacyjne będą mogły zarządzać kolejkami do toalet na Obiekcie. depozyty w trakcie widowiska „1920. Wdzięczni Bohaterom” nie będą działały.
- Osoby z niepełnosprawnością ruchową poruszające się na wózku inwalidzkim, które posiadają bilety i zgłosiły się emailowo pod wchodzą na stadion bramą nr 1.
- Wstęp na teren wydarzenia dla osób, które nie ukończyły 13. roku życia dozwolony jest wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Wstęp na teren wydarzenia dla osób po ukończeniu 13. roku życia, ale przed ukończeniem 18. roku życia jest dozwolony wyłącznie pod opieką osoby dorosłej lub po okazaniu pisemnego oświadczenia opiekuna prawnego zezwalającego takiej osobie na przebywanie na terenie wydarzenia bez opieki osoby dorosłej. Organizator nie rekomenduje zabierania na imprezę dzieci poniżej 4. roku życia z m.in. z powodu natężenia hałasu.
- W dniu wydarzenia „1920. Wdzięczni Bohaterom” na błoniach PGE Narodowego będzie działał płatny parking. Sprzedaż biletów postojowych odbywa się przez internet. Na wydarzenie można także dojechać komunikacją miejską. W pobliżu PGE Narodowego znajdują się: stacja metra linii M2, stacja kolejowa „PKP Warszawa Stadion” oraz węzeł komunikacyjny przy Rondzie Waszyngtona. W dniu premiery i pokazów codziennych widowiska parking P+R „Warszawa Stadion” nie działa.
- Podczas wydarzenia dostępne będą kioski gastronomiczne, w których będzie można kupić wodę, napoje i przekąski. Ze względu na zasady bezpieczeństwa sanitarnego płatność będzie się odbywała wyłącznie bezgotówkowo.
- PGE Narodowy jest obiektem o charakterze otwartym – temperatura na trybunach i na płycie jest zbliżona do temperatury zewnętrznej. Prosimy o dobór odzieży dostosowany do warunków pogodowych.
- Na teren pokazów obowiązuje zakaz wznoszenia poniższych przedmiotów:
Informator dla uczestników widowiska w pełnym brzmieniu jest dostępny na stronie widowiska. Tam też można znaleźć Regulamin widowiska, którego należy przestrzegać.
Mecenasi, patroni, partnerzy
Mecenasem głównym jest PGNiG S.A., mecenasami: PKN Orlen S.A., PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, PKO Bank Polski S.A., W roli partnerów wydarzenie wspierają: Totalizator Sportowy, PZU S.A. , Bank Pekao S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Grupa Lotos S.A., Enea S.A., Grupa Azoty S.A., Giełda Papierów Wartościowych, Alior Bank S.A. Partnerami instytucjonalnymi są Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sportu. Patroni medialni to TVP oraz Polskie Radio. Partnerem artystycznym przedsięwzięcia jest Biuro Programu „Niepodległa”, a organizatorem całego wydarzenia operator PGE Narodowego, spółka PL.2012+.