Lokomotywy na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Ruszyły maszyny na polskie szyny! Dwie lokomotywy EP09 PKP Intercity zmieniły swój wygląd – ozdobiły je piękne, kolorowe grafiki nawiązujące do historii Bitwy Warszawskiej. Będzie je można spotkać na torach i dworcach z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej.
Dwie dziewiątki na torach
Nowy wygląd zyskały dwie lokomotywy EP09 nazywane popularnie „dziewiątkami”. Grafika, którą zostały oklejone, przedstawia m.in. architektów polskiego zwycięstwa nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku: Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa oraz generałów – Tadeusza Rozwadowskiego, Józefa Hallera i Kazimierza Sosnkowskiego. Pojazdy o numerach 0014 i 0026 pojadą m.in. w zestawieniu pociągu EIC Posejdon z Warszawy do Kołobrzegu.
Projekt okleiny nawiązuje również do szaty graficznej serwisu bitwa1920.gov.pl uruchomionego przez Biuro Programu „Niepodległa” i Polskie Radio. Strona stanowi kompendium wiedzy o wojnie polsko-bolszewickiej. Odwiedzający serwis mogą zobaczyć m.in. jak wyglądało życie Polaków sto lat temu, jakie wydarzenia wpłynęły na przebieg wojny oraz poznać istotne fakty i postaci, które ukształtowały rok 1920.
PKP Intercity o ważnych rocznicach
Bitwa Warszawska to niejedyne wydarzenie historyczne, w którego upamiętnienie włączył się narodowy przewoźnik kolejowy. W 2018 roku, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, na tory wyjechało 20 lokomotyw ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką. Podobnie upamiętniono setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. W Warszawie namalowano także jubileuszowy mural, który do listopada 2019 mogli podziwiać pasażerowie pociągów kursujących warszawską linią średnicową.
Lokomotywy z okolicznościową grafiką z pewnością będą przyciągać wzrok, przez co przypomną o 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w wielu zakątkach kraju. Składy pociągów poruszają się po całej Polsce, jak i wyjeżdżają poza jej granice, promując najważniejsze wydarzenia polskiej historii.
Kolej w służbie ojczyźnie
Polska kolej może poszczycić się długą tradycją w służbie Ojczyźnie. Polscy kolejarze niejednokrotnie udowodnili swoje zaangażowanie w walkę o niepodległość Polski. W czasie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej wraz z inżynierami dokonywali budzących podziw wyczynów, by zapewnić zaopatrzenie armii. Więcej informacji o kolejach w II RP, jak i okolicznościową wystawę można znaleźć w zakładce „O niepodległej”.