Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata.” w Muzeum Wojska Polskiego

W setną rocznicę polskiego triumfu w wojnie polsko-bolszewickiej Muzeum Wojska Polskiego przygotowało niezwykłą wystawę „Czas Chwały. Bitwa Warszawska 1920 r. 18. decydująca w dziejach świata.” Zaprezentowano na niej cenne eksponaty i imponujące repliki, które przybliżają skomplikowaną historię wydarzeń sprzed 100 lat. Ekspozycja została przygotowana również z okazji stulecia istnienia Muzeum Wojska, powołanego do życia dekretem marszałka Józef Piłsudskiego 22 kwietnia 1920 r.

Bohaterowie Polski

Aranżacja wystawy podkreśla rangę zabytków związanych z walkami o niepodległość i bohaterami tego okresu. Można na niej znaleźć m.in.: mundury Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego najbliższego współpracownika gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Są też pamiątki związane z księdzem Ignacym Skorupką, kapelanem 236. Ochotniczego Pułku Piechoty, który poległ 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem.

fragment ekspozycji z mundurami i plakatami
Wernisaż w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Fot. szer. Wojciech Król CO/MON

W reakcji na zagrożenie obywatele w różnym wieku, z różnych grup społecznych, odpowiedzieli na wezwanie i latem 1920 r. wstąpili w szeregi Armii Ochotniczej. Wśród nich znalazł się 58-letni kapral Stanisław Podymowski z 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Na ekspozycji zaprezentowano jego rogatywkę z charakterystyczną kokardą, która zdobiła mundury żołnierzy-ochotników.

Nowoczesne modele

Uwagę widzów w jednej z sal przyciąga replika samolotu, którym latał Merian Cooper, pilot eskadry kościuszkowskiej. Gości wita także odtworzona sylwetka Józefa Piłsudskiego siedzącego na słynnej Kasztance.

model samolotu z wystawy
Wernisaż w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Fot. szer. Wojciech Król CO/MON

To nie jedyne niestandardowe eksponaty. Obrączka żelazna Złoto Armii Ochotniczej 1920 r. i pokwitowanie za dwie obrączki złote (zamienione właśnie na żelazne!) są symbolem ofiarności społeczeństwa na rzecz obrony ojczyzny. Ciekawym zabytkiem jest też lufa francuskiej armaty, prezentowana po raz pierwszy w historii, na której czopach umieszczono dedykację dla mjr. Tadeusza Zwisłockiego.

Wojskowe sztandary

Barwne sztandary jednostek walczących w obronie odzyskanej niepodległości wyróżniają się na ekspozycji. Niejednokrotnie były one darem lokalnych społeczności, które wręczały je oddziałom idącym na front.

medale na ekspozycji
Wernisaż w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Fot. szer. Wojciech Król CO/MON

W wojnie 1920 r. Wojsko Polskie zdobyło około pięćdziesięciu sztandarów wroga. Tylko jeden z nich, 101. Pułku Strzeleckiego Armii Czerwonej, przetrwał w Muzeum do dzisiaj. Zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia go wraz z innymi trofeami m.in. kurtką dowódcy 152. Pułku Strzeleckiego zdobytą pod Okrzeją w czasie kontrofensywy znad Wieprza.

Wystawę można oglądać w Muzeum Wojska Polskiego przez najbliższe miesiące.