“Walka zbrojna – Walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921” – projekt Archiwum Państwowego w Lublinie
Bitwa Warszawska połączyła ludzi z wielu regionów. W związku z obchodzoną w całej Polsce 100. rocznicą tych wydarzeń Archiwum Państwowe w Lublinie przygotowało specjalne materiały. Wystawa plenerowa na dziedzińcu Archiwum czeka na odwiedzających od 14 sierpnia, a już niedługo zostaną zaprezentowane nowe wydawnictwa.
Wystawa „Lubelszczyzna w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 – w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie”
Na wystawie „Lubelszczyzna w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 – w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie” zaprezentowano materiały archiwalne dotyczące udziału mieszkańców Lubelszczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej. Plansze przedstawiają przedmioty i dokumenty związane z działaniami wojennymi prowadzonymi w sierpniu 1920 r., walkę z agitacją bolszewicką i dezercją, ewakuację ludności i urzędów, materiały kształtujące nastroje społeczne przy pomocy propagandy, postawy mieszkańców podczas wojny oraz ogłoszenia o podejmowanych w okresie międzywojennym inicjatywach.
Wystawę można zobaczyć na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Lublinie oraz na strona internetowej archiwum od 14 sierpnia.
Inne inicjatywy Archiwum Państwowego w Lublinie
W sierpniu odbędzie się także promocja albumu „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921 w materiałach Archiwum Państwowego w Lublinie”, który prezentuje unikalne materiały archiwalne związane z wojną polsko-bolszewicką. Autor wprowadza odbiorcę w kontekst historyczny wojny, ówczesne problemy społeczne i polityczne, a także opisuje działania militarne prowadzone na terenie Lubelszczyzny.
Dla młodszych odbiorców przygotowywany jest zeszyt edukacyjny z grami, rebusami kolorowankami i zabawami pt. „Polski żołnierz idzie w bój… rusz głową pomóż mu… Gry, zabawy i nauka w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”. Osią opowieści jest historia chłopca – Antka Domaszewskiego. Dziecko marzy o dołączeniu do ułanów, a gdy to marzenie się spełnia, uczestniczy w największych starciach wojny polsko-bolszewickiej. Losy Antka przeplatane są wieloma grami, rebusami, krzyżówkami i zabawami. W zeszycie wykorzystano materiały archiwalne z zasobu lubelskiego archiwum.
Wydarzenia realizowane są w ramach projektu pt. „Walka zbrojna-Walka propagandowa. Oblicza wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 r.”. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!