"Podrzucone słowa" - spektakl o losach śląskiej rodziny 1921
- Data publikacji
- 21 grudnia 2020
20 grudnia o 20:30 miała miejsce premiera spektaklu telewizji „Podrzucone słowa” w reżyserii Andrzeja Czernika w ramach projektu Wojewody Opolskiego „Podrzucane słowa, przerzucane słowa”. Spektakl Teatru Ekostudio ukazuje losy śląskiej rodziny w czasie Plebiscytu i III Powstania Śląskiego w 1921 r. Teraz każdy może go obejrzeć online!
Powstańcy Śląscy w Opolu 1921
Akcja spektaklu telewizji „Podrzucone słowa” przenosi widza do czerwca 1921 roku. W pewnym mieszkaniu w Opolu, w spotkają się Powstańcy Śląscy – kpt. Franciszek Rataj (późniejszy jeniec stalagu Lamsdorf-Łambinowice, powstaniec warszawski 1944 r.) oraz Jan Ludyga Laskowski. Rozmawiają o możliwej interwencji do Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku w sprawie uwolnienia Powstańców Śląskich z oddziału kpt. F. Rataja, internowanych przez Niemców na poligonie Lamsdorf. Gospodyni, u której wynajmują pokój, przynosi im herbatę, ciasto. Za każdym razem jej przyjście wiąże się z podsunięciem pomysłu na rozwiązanie problemu, który mają główni bohaterowie.
Sztuka ma pokazać m.in. udział kobiet w Powstaniach Śląskich, który jest niedoceniony. Trzy procent Powstańców stanowiły kobiety, które nie tylko pomagały jako gospodynie czy sanitariuszki, ale także walczyły z bronią w ręku – „Podrzucane słowa” uwypuklają rolę kobiet w największym zrywie powstańczym Ślązaków w XX wieku. W spektaklu wystąpili aktorzy Teatru Ekostudio: Barbara Lach , Krzysztof Jarota, Przemysław Czernik, Michał Świtała i Grażyna Misiorowska. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Andrzej Czernik. Spektakl zrealizowano we wnętrzach Muzeum Śląska Opolskiego.
Projekt Wojewody Opolskiego „Podrzucane słowa, przerzucane słowa” sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.