#ŚląskWspólnaSprawa - bezpłatna wystawa o Śląsku w II RP do pobrania
Biuro Programu „Niepodległa” i Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego zapraszają na wystawę #ŚląskWspólnaSprawa! Szesnaście plansz opowiada o Górnym Śląsku w II Rzeczpospolitej – wydarzeniach związanych z przyłączeniem regionu w granice Polski, bohaterach lat 1918-1939 oraz życiu codziennym na ulicach śląskich miast. Ekspozycja dostępna jest bezpłatnie do pobrania. Zapraszamy wszystkich do korzystania!
#ŚląskWspólnaSprawa – wystawa do pobrania i wydrukowania
Wystawa „#ŚląskWspólnaSprawa” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać zwłaszcza z okazji ustanowionego w 2022 roku Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Omawia proces odbudowy polskiej państwowości i włączenia Górnego Śląska w granice II Rzeczpospolitej oraz roli tego wyjątkowego regionu w historii Polski. Województwo śląskie posiadało sporą autonomię po nadaniu mu Statutu Organicznego w 1921 roku. Ekspozycja przypomina najważniejsze fakty i postaci historyczne, przybliża elementy tradycji jak i nowych ówcześnie zjawisk. Sporo miejsca poświęcono architekturze i kulturze, które wyróżniały się na tle II Rzeczpospolitej.
Z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze A1 (59,4 cm x 84,1 cm), jednak doskonałą jakość zachowują także w mniejszych formatach.
Wystawa na Narodowy Dzień Powstań Śląskich – o Śląsku w II RP
Teksty stworzył zespół doskonałych specjalistów z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego: Danuta Cholewa, Irena Kontny, Aleksander Lysko, Małgorzata Pietrzak, Michał Spurgiasz, Małgorzata Tkacz-Janik i Malwina Wojtala. Wystawę ilustrują archiwalne zdjęcia i grafiki sprzed stu lat. Nie brakuje ciekawostek i informacji, gdzie dziś można szukać śladów międzywojennego Śląska. Ekspozycja składa się z 16 plansz:
- Plansza tytułowa
- Trzy powstania śląskie i plebiscyt
- Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę
- Administracja śląska
- Sejm Śląski – symbol autonomii
- Gospodarcze serce kraju
- Edukacja i kultura – nowe inicjatywy
- Symbol nowoczesności: Muzeum Śląskie
- Modernizm nie tylko katowicki
- Śląskie działaczki
- Nazwiska, które warto znać
- Święta i uroczystości
- Śląska różnorodność
- Stroje ludowe
- Rytm życia
- Atrakcje turystyczne wczoraj i dziś
Zapraszamy do korzystania!
Wystawa do pobrania jest częścią obchodów 100. rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski i kampanii #ŚląskWspólnaSprawa.
Pobierz swoją wystawę:
Wystawa #ŚląskWspólnaSprawa – wersja „lekka” w .jpg
Wystawa #ŚląskWspólnaSprawa – wersja do druku (z tzw. spadami)
Wystawa #ŚląskWspólnaSprawa – wersja do druku (bez tzw. spadów)