Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert pt. ,,Villas & Jantar’’ w wykonaniu: Anny Żebrowskiej i Macieja Kieresa

2022.10.29 Gminny Ośrodek Kultury, Chopina, Lewin Kłodzki, Polska
Dodaj do kalendarza
  • bezpłatnie
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Lewinie Kłodzkim
Płatność: Wydarzenie bezpłatne
W godzinach: 17.00-19.00

Koncert pt. ,,Villas & Jantar’’ w wykonaniu: Anna Żebrowska – śpiew i Maciej Kieres – pianino, aranżacje.

Anna Żebrowska – rozpoczęła swoją drogę artystyczną w wieku zaledwie kilku lat nauką tańca w studiu baletowym „Ballerina” we Wrocławiu. W 1991 roku miała okazję nagrywać bajki w dziecięcym słuchowisku radiowym, przez kilka lat występowała w taneczno-wokalnym zespole „Przygoda”. W ciągu ostatnich dwunastu lat wywalczyła wiele nagród na ogólnopolskich festiwalach piosenki, jednocześnie zyskując ogromną sympatię widzów. Do największych osiągnięć w jej drodze artystycznej można zaliczyć I miejsce na ,,Festiwalu Coverów’’ w Wałbrzychu, II nagrodę w konkursie Nocne „spotkania literacko-muzyczne” z Elżbietą Adamiak (głosowanie publiczności) we Wrocławiu oraz nominację do finału Dolnośląskiej Listy Przebojów Polskiego Radia Wrocław, gdzie zaprezentowała swoje autorskie utwory. Przez kilka miesięcy trwania listy jej utwory były regularnie prezentowane na antenie, a Anna przez prowadzących Mariusza Borsę i Andrzeja Benkę została określona mianem „dolnośląskiej Edyty Geppert”. W ciągu kilkunastu ostatnich lat czynnie występowała na terenie całego kraju, współpracując z czołowymi muzykami oraz artystami.

23 lipca 2000 roku w Lewinie Kłodzkim za zgodą Violetty Villas miała zaszczyt zaśpiewać piosenkę „Mechaniczna lalka” przy akompaniamencie Macieja Kieresa w jej koncercie. Tam również Anna osobiście poznała swoją idolkę i miała przyjemność wysłuchać z ust gwiazdy bardzo pozytywnej oceny wykonania piosenki oraz umiejętności wokalnych. Przez kilka następnych lat Anna Żebrowska dawała koncerty z repertuarem artystki, zaś obecnie powraca do niego koncertem „Rendez-vous z Violettą…”.

Maciej Kieres – muzyk, pianista, przez ostatnie kilkanaście lat stały akompaniator Violetty Villas. Współpracował ponadto m.in. z takimi artystami jak Hanna Banaszak, Ewa Kuklińska, Grażyna Barszczewska, Krystyna Tkacz, Maciej Damięcki, Marian Opania, Zbigniew Lesień, Wojciech hrabia Dzieduszycki i in. Kompozytor i aranżer piosenek, muzyki do słuchowisk radiowych, spektakli teatralnych (m.in. zaaranżował i zagrał muzykę w spektaklu „Dziękuję za służbę” z 1997 r., w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, w którym główną rolę zagrali Grażyna Barszczewska i Piotr Fronczewski). Dziennikarz TVP Wrocław, autor programów telewizyjnych o tematyce muzyczno-kulturalnej i publicystycznej. W 2012 roku wyreżyserował m.in. Galę Operowo-Operetkową w Pstrążnej k/Kudowy Zdroju oraz film dokumentalny o dolnośląskich laureatach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu „Pamiętajcie o ogrodach… stamtąd przyszliście”.

W ramach cyklu „Dolny Śląsk Pełen Historii” współtworzył następujące filmy dokumentalne: „Marianna – Królowa Kotliny” 2010 (pomysł i koncepcja filmu, scenariusz, redakcja), „Daisy – wspomnienie minionego świata” 2011 (reżyseria, redakcja), „Ziemia Lądecka – wędrówki po niezwykłych miejscach” 2011 (reżyseria, opracowanie muzyczne, redakcja), „Opowieść o Zamku na Skale” 2011 (reżyseria, opracowanie muzyczne, redakcja), „Srebrny Lew – wędrówki po Ziemi Bystrzyckiej” 2011 (reżyseria, redakcja), „Twierdza Kłodzka” 2011 (reżyseria, opracowanie muzyczne, redakcja). Jest ponadto współautorem takich filmów dokumentalnych jak: „Zarekwirowano” 2009, (reżyseria, scenariusz), „Republika Bananowa. Ekspresja lat 80.” 2009 (reżyseria, scenariusz), „Nagroda kulturalna Śląska” 2009 (realizacja, scenariusz), „4 czerwca ’89. Lekcja historii” 2010 (współpraca reżyserska).
Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą w Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną we Wrocławiu.
Rzecznik Prasowy oraz członek Chorągwi Dolnośląskiej ZHP ds. kontaktów zewnętrznych.
W październiku 2013 roku odznaczony srebrną Odznaką Honorową „Zasłużony Dla Województwa Dolnośląskiego”, a 3 kwietnia 2014 otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Anna Jantar koncertowała z programem estradowym wraz z Andrzejem Frajndtem, do scenariusza Janusza Weissa. W 1973 uczestniczyła w XI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie śpiewała swój pierwszy solowy przebój Najtrudniejszy pierwszy krok. Od tego momentu stała się bardziej rozpoznawalną i uznaną piosenkarką w Polsce lansując wiele innych przebojów, m.in.: ,,Tyle słońca w całym mieście”; ,,Staruszek świat”; ,,Za każdy uśmiech”; ,,Baju-baj proszę pana”, ,,Radość najpiękniejszych lat”, ,,Mój tylko mój”, ,,Wielka dama tańczy sama” czy ,,Nic nie może wiecznie trwać”. Wokalistka zaśpiewała około 160 piosenek różnych kompozytorów. Współpracowała z wieloma polskimi artystami i piosenkarzami m.in. ze Stanisławem Sojką, Bogusławem Mecem, Zbigniewem Hołdysem czy Andrzejem Tenardem, nagrywała również piosenki z Budką Suflera i zespołem Perfect. W 1979 otrzymała Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. Ostatnim programem telewizyjnym z udziałem Anny Jantar, był program przeznaczony dla dzieci pt. Zamiast słuchać bajek, nakręcony w Palmiarni w Wałbrzychu.

Początki kariery muzycznej Wioletty Villas datuje się na 1961 r. , kiedy to została zaproszona do udziału w przesłuchaniach do Polskiego Radia. Wzięła udział w programach muzycznych „Podwieczorek przy mikrofonie” oraz zwyciężyła z utworem „Dla Ciebie, miły” w plebiscycie „Expressu Wieczornego”. Dzięki wygranej wystąpiła w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Na sopockim festiwalu wystąpiła także w 1962, zajmując 12. miejsce po prezentacji utworów „Ave Maria no morro” i „Spójrz prosto w oczy”. Po udziale w festiwalu zaczęła regularnie grać koncerty w kraju i za granicą. Była związana z Warszawską Estradą. Ponadto grała koncerty m.in. w NRD, Rumunii, Czechosłowacji, Izraelu i Belgii. W 1964 wyruszyła też na trzy miesiące z trasą koncertową po ZSRR.
W okresie 1964–1966 trzykrotnie wzięła udział w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu: w 1964 z piosenką „Przyjdzie na to czas”, w 1965 – z piosenką „Jak nie to nie oraz w 1966 – z piosenką „Jedno słowo: matka”. W dniach 5–7 listopada 1965 brała udział w III Festival International des Variétés et Music-Halls w Rennes, gdzie zdobyła Międzynarodowe Grand Prix za interpretację. Sukces odniosła także na Międzynarodowym Festiwalu w Royan. W Paryżu przyjęła propozycję zagrania koncertów dla Polonii w USA i Kanadzie, a także nawiązała współpracę z Frederikiem Apcarą, na którego zaproszenie wyjechała do Las Vegas. Od grudnia 1966 przez trzy sezony występowała w rewii Casino de Paris, początkowo jako „druga gwiazda” u boku Line Renaud, a następnie jako główna artystka wieczoru. Śpiewała piosenki, arie operetkowe i operowe w dziewięciu językach. Violetta Villas była aktywną artystką estradową do 2007 roku. W kolejnych latach ze względu na zdrowie przerwała swoje występu na scenie. Jej ostatni koncert odbył się 14 lutego 2011 w Kielcach, podczas benefisu 50-lecia działalności artystycznej. Podczas uroczystej gali odebrała Srebrny Medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, statuetkę Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych oraz tytuł Honorowego Śpiewaka Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. W 1998 otrzymała kryształowy klucz jako symbol honorowego obywatela Lewina Kłodzkiego, gdzie przeniosła się z podwarszawskiej Magdalenki.

Wydarzenie jest częścią projektu „Niepodległą noszę w sercu” dofinansowanego z Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
Naszą koalicję tworzą: Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Lewinie Kłodzkim, Ochotnicza Straż Pożarna w Lewinie Kłodzkim oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny ,,Na Bursztynowym Szlaku” w Lewinie Kłodzkim.
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

Fragmenty zdjęć Wioletty Villas , Anny Jantar z lat '60 i '70; grafika płyty winylowej; opis wydarzenia

Fragmenty zdjęć z okładek czasopisma ,,Nowa Wieś”, od góry: Wioletta Villas, Anna Jantar

Fragmenty zdjęć Wioletty Villas , Anny Jantar z lat '60 i '70; grafika płyty winylowej; opis wydarzenia

Fragmenty zdjęć z okładek czasopisma ,,Nowa Wieś'', od góry: Wioletta Villas, Anna Jantar

Miejsce wydarzenia

Gminny Ośrodek Kultury, Chopina, Lewin Kłodzki, Polska

Szczegóły lokalizacji

Lewin Kłodzki, ul. Chopina 2

Adres

Gminny Ośrodek Kultury, Chopina, Lewin Kłodzki, Polska