"Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca" - projekt artystyczny we Wrocławiu
- Data publikacji
- 12 października 2022
Od 9 października do 18 grudnia 2022 roku na Dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu można oglądać nową instalację artystyczną zatytułowaną „Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca”. Monumentalne dzieło autorstwa Piotra Skiby przypomina odwróconą latarnię uliczną. W warstwie symbolicznej odnosi się do wyciemniania ulic i niepokojów społecznych które miały miejsce w PRL. Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało także bogaty program towarzyszący ekspozycji.
Instalacja artystyczna „Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca”
Instalacja artystyczna „Patrząc w strop, czy ostrze gwiazdy już się wwierca” autorstwa Piotra Skiby przypomina odwróconą latarnię uliczną. Użyte do jej stworzenia oryginalne lampy zostały wykonane w latach 80. XX w. w Zakładach Metalowych Predom-Mesko w Skarżysku Kamiennej, które w czasach PRL-u były największym ich polskim producentem. Oprawy te były szeroko rozpowszechnione w całym kraju i na stałe wrosły do krajobrazu polskich wsi i miast, również Wrocławia.
Przewrócona latarnia przywodzić ma na myśl zamieszki uliczne w okresach społecznej anarchii czy wyciemnianie dzielnic poprzez wyłączanie lamp, co w poprzednim ustroju miało na celu zażegnanie kryzysu czy to gospodarczego, czy politycznego – a ostatecznie znalazło złowieszcze apogeum w okresie stanu wojennego w 1981 roku. Aby wywołać w widzu to wrażenie artysta wykorzystuje elementy znalezione, poddając je transgresji i delokalizacji ich znaczenia, które i tak nigdy nie jest oczywiste. Umieszczając quasi latarnię miejską w zamkniętym pomieszczeniu, artysta uwalnia w odbiorcach skojarzenia zarówno melioratywne, jak i pejoratywne, a wraz z ruchem obracającej się latarni wypuszcza w przestrzeń światła znęconego nim człowieka.
Odwrócone latarnie na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu
Piotr Skiba jest absolwentem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, obecnie pracuje jako wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Prace prezentował na wystawach indywidualnych w galeriach i instytucjach w Polsce i za granicą, m.in. w Nowym Jorku (White Box Art Center), Turynie (Giorgio Galotti Gallery), Kolonii (Berthold Pott Gallery), Warszawie (CSW Zamek Ujazdowski) czy Wrocławiu (BWA Awangarda oraz Muzeum Współczesne Wrocław).
Kuratorką wystawy jest Iwona D. Bigos. Program towarzyszący obejmuje warsztaty, wykłady i zajęcia dla dzieci. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017-2022.