"Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r." - wystawa do pobrania
Biuro „Niepodległa” zaprasza do obejrzenia wystawy pt. „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920”. Dziesięć plansz opowiada o ludziach, którzy w lecie 1920 roku stanęli do obrony swojej niepodległej ojczyzny przed bolszewicką Rosją. Ekspozycja dostępna jest bezpłatnie do pobrania. Zapraszamy wszystkich do korzystania!
Ochotnicy w wojnie polsko-bolszewickiej – na froncie Bitwy Warszawskiej 1920
Letnie tygodnie 1920 r. i zwycięska Bitwa Warszawska przeszły do historii udowadniając hart ducha mieszkańców II Rzeczypospolitej. Zanim jednak do tego doszło, sytuacja Polski była bardzo trudna. Po odwrocie z Kijowa w maju wielu wróżyło zbliżającą się klęskę w walce z bolszewikami. Oddziały bolszewickie podchodziły aż pod stolicę II Rzeczpospolitej. Od wyniku tego starcia zależała przyszłość nie tylko Polski, ale i zachodniej Europy.
Kiedy walka z bolszewickim najeźdźcą wchodziła w decydującą fazę, podjęto decyzję o utworzeniu Armii Ochotniczej. Jej dowództwo powierzono popularnemu gen. Józefowi Hallerowi. Przypuszcza się, że liczba ochotników stanowiła 20% całości składu formacji polskich. W najbardziej krytycznym momencie, latem 1920 roku, do Armii Ochotniczej wstąpiło łącznie ponad 100 tys. ludzi, z czego 30 tys. z samej Warszawy. Chociaż nierzadko brakowało im wyszkolenia i odpowiednich kwalifikacji, wnosili w szeregi armii także entuzjazm, który doskonale działał na morale także regularnych oddziałów.
W działania o charakterze pomocniczym włączyły się niezliczone organizacje zawodowe, społeczne czy sportowe. Wśród ochotników znalazły się kobiety i mężczyźni z różnych części Polski i z wielu grup społecznych. Nie zabrakło młodzieży (nawet całych klas pod opieką nauczycieli) i studentów (Legia Akademicka). Bezpośrednio na froncie znalazło się 9 tysięcy harcerzy, a 15 tys. wspierało walczących w formacjach pomocniczych. Do walki zgłaszali się ludzie różnych profesji: rzemieślnicy, profesorowie, lekarze, inżynierowie, prawnicy, pisarze. Kapłani nieśli posługę jako kapelanowie oddziałów. Ochotnicy z wpiętymi do czapek biało-czerwonymi rozetami stali się symbolem Bitwy Warszawskiej.
Wystawa „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.” do pobrania
Właśnie o tych ludziach i wysiłku całego społeczeństwa opowiada ekspozycja „Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.”. Wystawa do pobrania to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic Bitwy Warszawskiej oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować na dowolnym nośniku albo opublikować na swojej stronie internetowej. Materiały zostały przygotowane w formacie jpg do publikacji w internecie i do druku.
Oprócz tekstów stworzonych przez prof. dr hab. Marcina Kruszyńskiego na planszach znalazły się także znane i mniej znane archiwalne zdjęcia, ulotki i plakaty. Ekspozycja składa się z 10 plansz tematycznych:
- Wstęp: Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920 r.
- Do broni!
- Oto cały naród
- Jedna myśl – jeden cel
- Państwo to Wy!
- Oddali serce żołnierzowi
- Jestem obrońcą Warszawy
- Pojechałam do okopów
- Życiem pełnić służbę
- Stójcie niewzruszenie
Zapraszamy do korzystania!
Pobierz swoją wystawę: Wystawa Ochotnicy Bitwy Warszawskiej 1920
Sfinansowano ze środków Budżetu Państwa.