Kontrast
Wielkość czcionki

Sierpień w Niepodległa. Miejsce spotkań

Jak sierpień to tylko w Niepodległa. Miejsce spotkań! Po nieplanowanej przerwie wracamy z programem wypełnionym atrakcjami. Zajęcia dla dzieci, wydarzenia kulturalne Sezonu Rumuńsko-Polskiego i koncerty polecają się na letnie weekendy i wieczory. Informacje o zapisach, nadchodzących wydarzeniach i ciekawostki z życia pawilonu dostępne są na Facebooku i Instagramie. Do zobaczenia przy kawie i ciastku!

plakat NMS

Sezon Rumuńsko-Polski 2024-2025 w Niepodległa. Miejsce spotkań

Pierwszy raz w historii Polskę i Rumunię łączy wspólny sezon kulturalny! Z tej okazji w sierpniu 2024 w Niepodległa. Miejsce spotkań będzie można poznawać kulturę, język i krajobrazy Rumunii. Uczestnicy w programie kulturalnym poszukają podobieństw pomiędzy Polakami i Rumunami zgodnie z hasłem obchodów „Mamy wspólny język”. Wydarzenia przygotowały Instytut Adama Mickiewicza i Rumuński Instytut Kultury. Więcej informacji na temat bogatego Sezonu można znaleźć na stronie iam.pl.

W programie Niepodległa. Miejsce spotkań znalazły się:

  • 10 sierpnia 2024 o 13:30 – warsztat „Mozaika kulturowa Rumunii”, czyli spotkanie otwarte, które pozwoli zachwycić się różnorodnością przyrodniczą, architektoniczną, językową i kulturową. Nie zabraknie na nim opowieści o rumuńskich tradycjach, legendach i ludowości.
  • 13 sierpnia 2024 o 21:00 – pokaz filmu pod chmurką „Rumunia Nieokiełznana” w reżyserii Toma Bartona-Humphreysa zabiera widza w podróż, która rozpoczyna się na zalesionych zboczach Karpat i prowadzi aż do wzburzonych od wiatru wód Delty Dunaju. W sercu Europy rozkwita natura tworząc krainę piękna i nieokiełznanej przyrody, o której losach decydują pory roku. 
  • 20 sierpnia 2024 o 21:00 – pokaz filmu pod chmurką „Via transilvanica” w reżyserii Mircea Gherase ukazuje przebieg trasy szlaku na terenie hrabstwa Caraș-Severin. Głównie jednak skupia się na ludziach, którzy budują historią tej drogi.
  • 24 sierpnia 2024 o 13:30 – warsztat „Język rumuński – warsztaty wprowadzające”. Podczas spotkania będzie można poznać fascynujący świat języka rumuńskiego: od alfabetu przez wymowę, podstawowe zwroty, a także zaskakująco znajome słowa, które przeniknęły do rumuńskiego z języków słowiańskich. Do tego prowadząca dołoży dużo ciekawostek z bogatej historii języka romańskiego, który przez wieki rozwijał się w sąsiedztwie języków słowiańskich, węgierskiego czy tureckiego. UWAGA! NA TEN WARSZTAT OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
  • 29 sierpnia 2024 o 18:00 koncert zespołu Czarnina w ogródku za pawilonem Niepodległa. Miejsce Spotkań. Artyści zaprezentują akustycznie tradycyjne melodie romskie, bałkańskie i bliskowschodnie, reinterpretowane i aranżowane na nowo. To, co wyróżnia muzyków, to niezwykle ekspresyjny śpiew, mnóstwo improwizacji na scenie oraz szczerość, która wybrzmiewa w tej muzyce.

plakat wydarzenia

Wydarzenia zorganizowane z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W 2024 roku przypada okrągła, 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji Niepodległa. Miejsce Spotkań zaprasza na dwa wydarzenia, które pozwolą upamiętnić te wydarzenia z kulturą.

  • 6 sierpnia 2024 o 21:00 będzie można obejrzeć film „Powstanie Warszawskie” – 85-minutowy film Jana Komasy, który został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Ukazuje Powstanie Warszawskie z niespotykanym dotąd realizmem.
  • 17 sierpnia 2024 o 18:00 w ogródku pawilonu kulturalnego nostalgiczny koncert zagrają Nicponie. Muzycy przypomną najpiękniejsze melodie przedwojennych szlagierów, jak i współczesnych utworów w autorskim wydaniu. Zespół został założony przez muzyków, którzy w trakcie pandemii spakowali instrumenty i ruszyli na ulice by grać stołeczne szlagiery i melodie powszechnie znane i lubiane. Tym razem przeniosą słuchaczy do międzywojennej Warszawy, której już nie ma.

Gordonki dla maluszków w czwartki

Powracają także ukochane spotkania dla maluchów! Zajęcia umuzykalniające inspirowane metodą E.E. Gordona polegają na stymulowaniu rozwoju muzycznego dziecka głównie za pomocą śpiewu. Dzieci uczą się rozumieć i tworzyć muzykę za pomocą swojego głosu, a harmonijne i rytmiczne poruszanie się staje się podstawą rozumienia i wyczucia rytmu. W gordonkach mogą brać udział dzieci w wieku do 3 lat wraz z rodzicami lub opiekunami. Warsztaty odbywają się w każdy czwartek w dwóch grupach, o 10.00 i o 11.00. Zajęcia są bezpłatne, ale ilość miejsc jest ograniczona. ZAPISY ONLINE ruszają każdorazowo we wtorki o godz. 14:00.

 

Do zobaczenia w Niepodległa. Miejsce spotkań!

 

Niepodległa. Miejsce spotkań to kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza. Pawilon kulturalny znajduje się w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich, wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym. Wydarzenia organizowane w pawilonie Niepodległa. Miejsce spotkań odbywają się dzięki współpracy Instytutu Adama Mickiewicza oraz Muzeum Łazienki Królewskie.