Spacer historyczny dla dzieci i młodzieży w ramach projektu II wojna światowa w Rumi i okolicach – zapomniana lokalna historia
- aktywnie
- bezpłatnie
- dla dzieci
- plenerowo
Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi zaprasza młodzież szkolną do udziału w spacerze tematycznym po Rumi, podczas którego będzie można zapoznać się z wydarzeniami związanymi z walkami prowadzonym na terenie dzisiejszego miasta podczas II wojny światowej. W programie zwiedzanie m.in. punktu widokowego na Górze Markowca oraz Doliny Zagórskiej Strugi.
Jednym z ciekawszych epizodów historii Rumi, a przy tym prawie niefunkcjonującym w powszechnej świadomości, są wojenne dzieje obszaru miasta. Rumia, gmina położona w bezpośrednim sąsiedztwie Gdyni, pełniła ważną rolę strategiczną zarówno podczas wojny obronnej 1939 roku, jak i walk w marcu 1945 roku. Również epizod okupacyjny zapisał się w historii jako pełen interesujących detali: Niemcy zorganizowali na obszarze gminy zaplecze produkcyjne Luftwaffe, na jej terenie prowadzona była działalność wywiadowcza (Szare Szeregi) i partyzancka (Gryf Pomorski).
Zapraszamy 12 września o 8:00! Start pod Stacją Kultura.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Miejsce wydarzenia
Starowiejska 2, 84-230 Rumia, Polska
Szczegóły lokalizacji
Start spaceru - spod Stacji Kultura (dworzec PKP Rumia, ul. Starowiejska 2, 84-230 Rumia)
Adres
Rumia, Polska