Kontrast
Wielkość czcionki

100. rocznica wprowadzenia polskiego złotego z Niepodległą!

29 kwietnia 1924 roku w wyniku reformy pieniężnej do obiegu wprowadzono polskiego złotego. W związku z 100. rocznicą tego wydarzenia Biuro „Niepodległa” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Kamień i co?” zaprasza na wycieczki krajoznawcze po Warszawie szlakiem miejsc związane z polską walutą narodową. Gdzie podjęto decyzję o wprowadzeniu złotego? Kim był Szpicbródka? Czym było Towarzystwo Osiedli Robotniczych? I co się stało z polskim złotem w 1939 roku? Zapraszamy na podróż w czasie zabytkowym autobusem!

100 lat polskiego złotego

W 2024 roku mija 100 lat od reform gospodarczych Władysława Grabskiego, 100 lat od powstania polskiego złotego, 100 lat od powstania Banku Polskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Z tych okazji Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

Wprowadzenie złotego i nowych instytucji finansowych spowodowało zmiany nie tylko w portfelach i kasach, lecz także w tkance miejskiej stolicy. Wybudowano nowe gmachy publiczne, a w przestrzeni miejskiej wyeksponowano najnowsze dzieła sztuki ówczesnych artystów. Dlatego z okazji zbliżającej się rocznicy Biuro „Niepodległa” zaprasza do wspólnego świętowania przez odkrywanie architektury Warszawy!

Autobusowe wycieczki krajoznawcze po Warszawie

W weekend 20-21 kwietnia 2024 zorganizowanych zostanie 6 wycieczek autobusowych. W trakcie przejazdów licencjonowany przewodnik przybliży architekturę, postaci i wydarzenia związane z polską walutą narodową w okresie 1924-1939. Nie zabraknie gmachów publicznych, budownictwa mieszkalnego, opowieści o sztuce i artystach, ale też kryminalnych historii z dreszczykiem o przestępczym półświatku międzywojennej stolicy. Wycieczki dzielą się na 3 trasy tematyczne:

  1. Szlakiem polskiego pieniądza;
  2. Szlakiem Pocztowej Kasy Oszczędności;
  3. Szlakiem Banku Gospodarstwa Krajowego.

Uczestnicy i uczestniczki wsiądą do zabytkowego autobusu marki Renault TN6 wyprodukowanego w 1932 roku. Pojazd jest konstrukcją bliźniaczą legendarnego autobusu „Somua”, który swój inaugurujący przejazd po Warszawie odbył w roku 1928. Kwietniowe wycieczki będą prawdziwą podróżą w czasie.

zabytkowy autobus

Autobus TN6 Fot. BN

Śladami polskiego pieniądza

Wycieczki autobusowe z przewodnikiem odbędą się 20 i 21 kwietnia 2024. Zapisy na przejazdy ruszają w środę, 17 kwietnia 2024 r., o godz. 10:00. Linki do zapisów znajdziecie poniżej:

20.04.2024 (sobota):

21.04.2024 (niedziela):

Udział w wydarzeniu oznacza akceptację Regulaminu przejazdu.