26. Europejskie Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”
- Data publikacji
- 5 września 2018
Już po raz 26. odbędzie się wyjątkowa impreza, która co roku odsłania przed gośćmi najskrytsze tajemnice zakamarków przeróżnych instytucji. Dwa weekendy września, 8-9 i 15-16, to czas Europejskich Dni Dziedzictwa! Zaplanowano szereg bezpłatnych wydarzeń w całym kraju. W tym roku motywem przewodnim jest „Niepodległa dla wszystkich”. Edycja jest okazją do przypomnienia wielu wybitnych postaci z okresu walki o wolność takich jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, czy Ignacy Paderewski.
EDD – Program
Zwiedzanie Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle, Zespołu Stacji Filtrów Williama Lindleya w Warszawie, zabytkowych wnętrz pałacu Belwederskiego, czy hotelu Polonia Palace to tylko niektóre przykłady czekających na zwiedzających atrakcji. W tym roku program EDD jest bardzo różnorodny. Inicjatywy realizowane są w całej Polsce – od morza do Tatr. Oprócz zabytkowych wnętrz będzie można poznać wystawy, obejrzeć stare zdjęcia, wysłuchać koncertów, uczestniczyć w warsztatach z tańców narodowych, grach miejskich – a to zaledwie kilka przykładów! Szczegółowy kalendarz wydarzeń jest dostępny na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.
Europejskie Dni Dziedzictwa – idea
Idea Europejskich Dni Dziedzictwa powstała w 1985 roku. Jej inspiracją była francuska inicjatywa Dni Otwartych Zabytków, w ramach której publiczność mogła odwiedzić wiele interesujących miejsc zabytkowych zwykle zamkniętych dla zwiedzających (m.in. prywatne domy, gabinety ministrów, siedziby urzędów miejskich, dawne fabryki). Obecnie w EDD uczestniczy ponad 50 krajów. Oficjalne, uroczyste otwarcie polskiej edycji odbędzie się 8 września w Oleśnie. Weźmie w niej udział m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk Im. Stanisława Hadyny Inauguracja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Wszystkie wydarzenia w ramach EDD mają charakter otwarty i są bezpłatne. Życzymy wszystkim wielu wrażeń i dobrej zabawy!