Kontrast
Wielkość czcionki

26. Europejskie Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich”

Już po raz 26. odbędzie się wyjątkowa impreza, która co roku odsłania przed gośćmi najskrytsze tajemnice zakamarków przeróżnych instytucji. Dwa weekendy września, 8-9 i 15-16, to czas Europejskich Dni Dziedzictwa! Zaplanowano szereg bezpłatnych wydarzeń w całym kraju. W tym roku motywem przewodnim jest „Niepodległa dla wszystkich”. Edycja jest okazją do przypomnienia wielu wybitnych postaci z okresu walki o wolność takich jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, czy Ignacy Paderewski.

plakat EDD

EDD – Program

Zwiedzanie Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle, Zespołu Stacji Filtrów Williama Lindleya w Warszawie, zabytkowych wnętrz pałacu Belwederskiego, czy hotelu Polonia Palace to tylko niektóre przykłady czekających na zwiedzających atrakcji. W tym roku program EDD jest bardzo różnorodny. Inicjatywy realizowane są w całej Polsce – od morza do Tatr. Oprócz zabytkowych wnętrz będzie można poznać wystawy,  obejrzeć stare zdjęcia, wysłuchać koncertów, uczestniczyć w warsztatach z tańców narodowych, grach miejskich – a to zaledwie kilka przykładów! Szczegółowy kalendarz wydarzeń jest dostępny na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa – idea

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa powstała w 1985 roku. Jej inspiracją była francuska inicjatywa Dni Otwartych Zabytków, w ramach której publiczność mogła odwiedzić wiele interesujących miejsc zabytkowych zwykle zamkniętych dla zwiedzających (m.in. prywatne domy, gabinety ministrów, siedziby urzędów miejskich, dawne fabryki). Obecnie w EDD uczestniczy ponad 50 krajów. Oficjalne, uroczyste otwarcie polskiej edycji odbędzie się 8 września w Oleśnie. Weźmie w niej udział m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk Im. Stanisława Hadyny Inauguracja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

plakat wydarzenia

Wszystkie wydarzenia w ramach EDD mają charakter otwarty i są bezpłatne. Życzymy wszystkim wielu wrażeń i dobrej zabawy!