Kontrast
Wielkość czcionki

„Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w kwietniu w Otwocku

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w kwietniu gości w Otwocku! Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych zaprasza do Parku Miejskiego, by poznać rodzinne opowieści, niezwykłe losy zwykłych bohaterów i życie codzienne obywateli II RP zatrzymane na starych fotografiach i w dokumentach.

Głos historii zwykłych ludzi

Ekspozycja oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc kolejne moduły wystawy można zajrzeć do ich domowych ognisk, poznać codzienne życie, zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, poznają różnorodne kultury i zwyczaje religijne. Spotkają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i walki o kształt odrodzonej Polski.

Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych – stare fotografie, dokumenty i inne pamiątki – przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd i koncepcja ekspozycji.

podświetlone ekspozytory wystawy

Wystawa ARN w Otwocku, fot. Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Otwocku.

Wystawa podróżująca

Mieszkańcy Warszawy i turyści mieli okazję zapoznać się z ekspozycją „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” po raz pierwszy na jesieni 2020 roku przed Pałacem Staszica, a także podczas wakacji 2021 na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. We wrześniu ubiegłego roku wystawa odwiedziła łódzką Manufakturę i Plac Solny we Wrocławiu. W październiku i listopadzie mogli się jej bliżej przyjrzeć mieszkańcy Rzeszowa i Sanoka, a w grudniu mieszkańcy Przemyśla. W tym roku ekspozycja odwiedziła już Mławę i Pułtusk.

Teraz wystawa gości w Parku Miejskim w Otwocku (ul. Generała Juliana Filipowicza 9). Można odwiedzać ją do 30 kwietnia 2022 r., całodobowo. Zapraszamy!