Kontrast
Wielkość czcionki

„Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” w Muzeum Narodowym w Warszawie

Która polska artystka jako pierwsza osiągnęła międzynarodową sławę? Anna Bilińska-Bohdanowiczowa! Twórczość tej XIX-wiecznej malarki była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Szeroki wybór jej prac, a także niezwykłe losy kobiety, która dążyła do sukcesu zawodowego mimo przeciwności losu i epoki, można poznawać na nowej wystawie czasowej „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Kobieca wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Fascynujące losy malarki można poznawać od 26 czerwca do 10 października 2021 w stolicy Polski. Muzeum Narodowe w Warszawie posiada kolekcję dzieł Anny Bilińskiej, a ekspozycję „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” dodatkowo uzupełniły do tej pory nieznane, dzieła pochodzące z polskich i zagranicznych muzeów oraz z kolekcji prywatnych, m.in. z Victoria and Albert Gallery w Bath, Musée d’art moderne et contemporain de Saint-Étienne Metropole, Göteborgs konstmuseum, State Museum of Pennsylvania oraz Musikinstrumenten-Museum w Berlinie.

obraz kobiety pozującej w sukni z fartuchem i pędzlami w złotej ramie

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1857-1893), Autoportret, 1887.
Fragment ekspozycji w MNW. Za ten obraz artystka otrzymała Srebrny Medal na Wystawie Światowej w Paryżu w 1889 roku – jej pierwszy międzynarodowy sukces.
Fot. BPN

Celem wystawy jest prezentacja szerokiego wyboru prac malarskich i rysunkowych Bilińskiej, a jej głównym wątkiem – artystyczna kariera kobiety, wiodąca od pierwszych prób malarskich w Warszawie, poprzez naukę w paryskiej Académie Julian, ku udziałowi w międzynarodowych wystawach sztuki. Dzieła Anny Bilińskiej trafiły do kanonu polskiej sztuki, jednak całokształt twórczości i biografia wciąż czekają na opracowanie. Ekspozycję wzbogacają archiwalne fotografie i pamiątki po artystce.

Z twórczości Anny Bilińskiej (1854–1893)

Ekspozycja „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” skomponowana została według klucza chronologicznego. Ukazuje przebieg kariery artystycznej, od pierwszych prób malarskich w Warszawie (m.in. w szkole Wojciecha Gersona), poprzez naukę w paryskiej Academie Julian, po udział artystki w najważniejszych międzynarodowych wystawach sztuki, np. Salonach Paryskich. Poruszono zagadnienia natury artystycznej, takie jak akademizm w twórczości malarki, portret jako preferowany temat malarski czy technikę pastelu, w której wypowiadała się równie często jak w malarstwie olejnym.

sala z obrazami na ścianie, rozłożonymi sztalugami i krzesełkami

Fragment ekspozycji w MNW. Odtworzone atelier z końca XIX wieku. Sprzęty pochodzą z jednej z siedzib Academie Julian przy rue de Berri w Paryżu.
Fot. BPN

Inne kwestie, które podjęto w ramach ekspozycji, to samoświadomość artystki i jej widzenie pozycji twórcy w świecie, wyrażające się m.in. w kreowaniu własnego wizerunku w autoportretach. Niezwykle interesujące są również wątki biograficzne: pokonywanie przez malarkę materialnych i osobistych trudności na drodze do zawodowego sukcesu czy jej relacje towarzyskie i uczuciowe. Twórczości Bilińskiej nie sposób przedstawić bez zarysowania ograniczeń, jakich w XIX wieku doświadczały kobiety w ramach instytucji sztuki i kształcenia artystycznego oraz ze względu na normy i oczekiwania społeczne.

Wydarzenia towarzyszące ekspozycji „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” 

Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń, który obejmuje oprowadzania kuratorskie, wykłady, warsztaty, spotkania z artystkami, a nawet spacer miejski. Jesienią odbędzie się międzynarodowa sesja naukowa, koncert zapomnianych utworów polskich kompozytorek XIX wieku, a we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie powstał nowy mural „Autoportrety Bilińskiej – reinterpretacja”. Do wystawy opracowano katalog prac istniejących i zaginionych Anny Bilińskiej, poprzedzony kalendarium oraz esejami interpretacyjnymi, jak i dwujęzyczny przewodnik po wystawie. Kuratorkami ekspozycji są dr Agnieszka Bagińska i Renata Higersberger.

plakat z portretem artystki, tytułem i logami partnerów i patronów

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022