Kontrast
Wielkość czcionki

Debata historyczna i premiera filmu o Annie Henryce Pustowójtównie

30 stycznia 2022 w Kinie Kultura odbędzie się pokaz filmu o bohaterce Powstania Styczniowego Annie Henryce Pustowójtównie pod tytułem „Panna Opętana”. Seans poprzedzi debata o roli kobiet w wydarzeniach lat 1863-1864. W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Anna Henryka Pustowójtówna – bohaterka Powstania Styczniowego

Anna Henryka Pustowójtówna gdy wybuchło Powstanie Styczniowe miała niecałe 25 lat. W lutym 1863 roku dotarła w okolice Staszowa, gdzie dołączyła do oddziału gen. Mariana Langiewicza. Pod pseudonimem Michał Smok wzięła udział w bitwach: pod Małogoszczem, Piaskową Skałą, Chrobrzem i Grochowiskami. Choć ścięła włosy i nosiła męskie ubrania, szybko rozeszła się wieść, że w polskim oddziale walczącym z Rosjanami jest kobieta. Anna Henryka Pustowójtówna trafiła na łamy gazet w całej Europie i stała się bohaterką dla wielu kobiet oraz Polek i Polaków przebywających na emigracji. Życiorys Anny Henryki Pustowójtówny stanowi kanwę scenariusza filmu „Panna Opętana”, który będzie miał swoją premierę 30 stycznia 2023 roku w Warszawie. 50-minutowa produkcja skupia się na młodości głównej bohaterki i jej losach przed wybuchem powstania.

trzej ludzie na koniach w lesie

Kadr z filmu „Panna Opętana”
Zdjęcie dzięki uprzejmości reżysera.

Postać Anny Henryki Pustowójtówny stanowić będzie także punkt wyjściowy do dyskusji „Kobiety – dusza powstania” o roli kobiet w powstaniu styczniowym. Prof. Jolanta Załęczny, prof. Jolanta Sikorska-Kulesza i pełnomocnik do spraw organizacji wydarzeń kulturalnych związanych ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego Wojciech Kalwat usiądą na scenie, by porozmawiać o kobietach i ich zasługach w wydarzeniach 1863 roku. Miłka Skalska poprowadzi dyskusję o strategicznych obszarach działań powstańczych w których uczestniczyły kobiety, codzienności w powstaniu, wybitnych postaciach od Emilii Plater do łączniczki Kamy Marii Stypułkowskiej-Chojeckiej i sposobach w jaki zaangażowanie kobiet w wydarzenia lat 1860–1864 wpłynęło na kolejne pokolenia Polek.

Film „Panna Opętana” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego.