Kontrast
Wielkość czcionki

Festiwal Perspektywy 2017

W ramach organizowanego w Łodzi festiwalu Perspektywy 2017, organizowanego przez Teatr CHOREA, odbędzie się szereg interesujących wydarzeń, prezentowanych w ramach trzech cykli – odbywających się we wrześniu, październiku i listopadzie.  Tegoroczna edycja, wchodząca w skład obchodów Stulecia Awangardy w Polsce, nosi tytuł „Awangarda w działaniu”.

W skład wrześniowej odsłony, przypadającej na 23 i 24 września zobaczyć będzie można następujące realizacje:

 • Spektakl „Oratorium Ziemi” – czyli multimedialne widowisko na chór, zespół rockowy, elektronikę i tancerzy. Opowiadana historia inspirowana jest kulturą pradawnych Słowian – kosmogonią, czczonymi przez nich bóstwami, żywiołami, obrzędami czy pieśniami, prezentuje ich relacje z przyrodą. Tancerze Teatru Chorea przy dźwiękach muzyki awangardowego zespołu Kormorany zaprezentują wielobarwny i wielowymiarowy obraz kultury naszych praprzodków, dla której kluczowym momentem było przyjęcie chrześcijaństwa.
 • Reżyserowany przez Adama Ziajskiego spektakl „Nie mów nikomu” stworzony przez grupę osób niesłyszących. Realizacja porusza problem wykluczenia tej grupy w społeczeństwie, a jednocześnie pokazuje i promuje zupełnie nowy sposób komunikowania się występujących z widzami.
 • W ramach tej odsłony festiwalu Adam Ziajski poprowadzi również warsztaty teatralne.

  "nie mo nikomu" zdjęcie ze spektaklu

  fot. M. Zakrzewski

27, 28 i 29 października na scenie Art_Inkubatora łódzkiej Faryki Sztuki pokazane zostaną:

 • Spektakl „Ciemność” realizowany przez Janusza Adama Biedrzyckiego z Teatru CHOREA wraz z grupą osób niewidomych i niedowidzących ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 6 im. Hieronima Baranowskiego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Łodzi. Projekt łączy muzykę i ruch, pokazuje problem osób narażonych na marginalizację, znajdujących się w zawieszeniu między światłem a ciemnością, ruchem a bezruchem, ciszą a dźwiękiem. Wykorzystane zostały niezwykłe środki artystyczne, takie jak czujniki ruchu, dźwięku czy światła co w połączeniu z tańcem zarówno współczesnym, jak i ludowym, oraz muzyką graną na żywo daje zaskakujący efekt.
 • spektakl „Manifest 2” przygotowany przez Teatr im. Stefana Batorego z Chorzowa, czyli grupę pięciu kobiet, które zarówno rozbawią widownię jak i skłonią do zastanowienia nad otaczającym światem. Katowicka formacja w swoim spektaklu porusza kwestie dotyczące globalizacji, trudnego wyboru kierunków studiów oraz przedstawia ogólną refleksję dotyczącą naszych czasów.
 • Warsztaty teatralne poprowadzone zostaną przez Tomasz Rodowicza– dyrektora Teatru CHOREA i Janusza Adama Biedrzyckiego – tancerza, reżysera i choreografa, współzałożyciela Teatru CHOREA.

Natomiast ostatnia odsłona festiwalu, odbywająca się 17, 18 i 19 listopada, zaprosi widzów na:

 • koncertu”Spojrzystość” – czyli Leśmian na 25 głosów w wykonaniu Chóru Teatru CHOREA.   Tomasz Krzyżanowski i Paweł Odorowicz stworzyli muzykę do poezji Bolesława Leśmiana – artysty, dla którego rytm utworu odgrywał szczególnie ważną rolę.
 • Spektakl „Studium o Hamletach” – przedstawienie będące nietypową refleksją nad tekstem Szekspira. Twórcy sięgają nie tyle do samego tekstu dramatu, co do jego słynnych opracowań: zachowanych scenariuszy spektaklu Jerzego Grotowskiego z roku 1964, zatytułowanego „Studium o Hamlecie”, do recenzji i relacji aktorów Teatru 13 Rzędów oraz do tekstu „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Analiza dokonań wcześniejszych wielkich reformatorów teatru i ich zmagań z „Hamletem” stała się punktem wyjścia do przygotowywania nowego spektaklu.
 • Koncert „Pieśni przejścia” w wykonaniu Pawła Grochockiego i Pawła Odorowicza – zdobywców Grand Prix tegorocznej edycji największego festiwalu muzyki folkowej w Polsce „Nowa Tradycja”.
 • Warsztaty teatralne prowadzone przez Rosannę Gamson – choreografkę i reżyserkę pochodzącą z Los Angeles.

Równocześnie z finałem festiwalu, w listopadzie w Art_Inkubatorze Fabryki Sztuki, odbywać się będzie III Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.

Październikowym i listopadowym wydarzeniom Festiwalu towarzyszyć będzie także wystawa fotograficzna „7.15 p.m.” autorstwa Wiktora Moraczewskiego, z fotografiami Grega Noo-Waka, odnosząca się do historii sal teatralnych Hotelu Grand w Łodzi.

Wydarzenie realizowane jest w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce.

plakat festiwalu Perspektywy 2017