„Fotorelacje. Wojna 1920” w Muzeum Narodowym w Warszawie
Portrety, życie codzienne na froncie, sceny z rekrutacji do wojska – fotografie wojenne z 1920 roku można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie od 14 sierpnia z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wystawa czasowa „Fotorelacje. Wojna 1920” będzie otwarta do 15 listopada 2020.
Fotografia wojenna 1920
Fotografia odegrała bardzo ważną rolę podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921. Na kliszach fotograficznych obrazy z życia wojska wybrzmiały niezwykle mocno. W 100. rocznicę tych wydarzeń warto pozwalają one poznać żołnierską codzienność pradziadków. Wszystkie te pokazują typowe tematy fotografii wojennej: portrety żołnierzy i żołnierek, sceny z rekrutacji, ćwiczenia, marsze i przegrupowania, oczekiwanie na walkę i codzienne życie na froncie, wreszcie konsekwencje wojny – zniszczenia, jeńców, rannych i zabitych, ale też sceny powitań, ceremonie odznaczania i upamiętnienia.
Wśród relacji z działań wojennych można znaleźć oficjalne zdjęcia propagandowe, wykonywane na potrzeby publikacji w prasie. Ich przykładem są wybrane pozycje z zespołu fotografii Warszawskiej Agencji Fotograficznej, ukazujące wydarzenia roku 1920 (przekazane do zbiorów MNW już w maju 1921 roku). Całości dopełniają zdjęcia prywatne, przeznaczone dla rodziny i przyjaciół.
Obraz i pamięć wojny polsko-bolszewickiej
Wystawa „Fotorelacje. Wojna 1920” to nie tylko próba przywrócenia fotograficznego obrazu wojny 1919–1921 historii i historii fotografii, ale przede wszystkim – pamięci. Kuratorzy wystawy próbują wyjść poza ilustracyjną funkcję fotografii i zadają pytania o to kim mogli być autorzy, w jakim celu fotografowali, kogo, co i jak.
Na wystawie zaprezentowano niemal wyłącznie odbitki z epoki, naświetlone i wywołane 100 lat temu – równie dawno, jak wydarzenia, które przedstawiają. Ich stan zachowania i format to także studium technologii fotografii i rozwiązań, które stosowano przed wiekiem. Na ekspozycji zostaną także pokazane albumy fotograficzne w oryginalnej formie. Całości dopełnią fragmenty filmów z lat 20. XX wieku, w tym niedawno odrestaurowany, długometrażowy dokument Polonia Restituta (1928).
Kuratorka: Karolina Puchała-Rojek
Współpraca: Ewa Skolimowska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022