„Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech” - konkurs dla uczniów
- Data publikacji
- 10 czerwca 2022
W 2022 roku przypada setna rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech (27 sierpnia 1922 r.). Z tej okazji Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie ogłaszają międzyszkolny konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu olsztyńskiego „Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech”. Wystarczy przygotować krótki film i wysłać go do 15 czerwca 2022!
100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech w Olsztynie
Konkurs Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu olsztyńskiego. Wyzwanie polega na stworzeniu krótkometrażowego filmu dokumentalnego o długości nieprzekraczającej 3 minut i 3 fotografii. Cele Konkursu obejmują wzbudzenie wśród uczniów pamięci historycznej i refleksji nad historią regionu, kształtowanie postaw patriotycznych i odszukanie miejsc pochówków działaczy Związku Polaków w Niemczech znajdujących się na cmentarzach parafialnych w powiecie olsztyńskim.
Konkurs przybliży uczniom wybrane postacie, które przyczyniły się do działalności Związku Polaków w Niemczech. Przygotowywane materiały informacji o działaczce lub działaczu powinny zawierać biogram, informacje o miejscu pochówku oraz fotografie mogiły przed i po jej uporządkowaniu. Konwencja przekazanych materiałów i ich estetyka mogą być dowolne. Pracę konkursową wraz ze zgłoszeniem i oświadczeniami należy przesłać pocztą najpóźniej do 15 czerwca 2022 roku do Towarzystwa Naukowego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie (ul. Partyzantów 87, 10-402 Olsztyn).
Działacze Związku Polaków w Niemczech upamiętnieni
Finał Konkursu nastąpi w listopadzie 2022 roku podczas spotkania podsumowującego projekt pt. „Historia i Pamięć – 100. rocznica utworzenia Związku Polaków
w Niemczech”. Na laureatów czekają cenne nagrody. Więcej szczegółów można znaleźć Regulaminie Konkursu na stronie Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Inicjatywa została objęta patronatem honorowym Metropolity Warmińskiego Abp dr Józefa Górzyńskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina oraz Kuratora Oświaty Krzysztofa Marka Nowackiego. Konkurs, który jest częścią projektu „Niepodległość – odczytywanie przeszłości bliskiej” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.