Jonasz Stern. Krajobraz po Zagładzie – ostatni miesiąc wystawy
- Data publikacji
- 23 sierpnia 2017
Już tylko do 24 września można oglądać wystawę twórczości Jonasza Sterna w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
Stern, polski artysta, malarza, grafik i pedagog, przed wojną był członkiem I Grupy Krakowskiej, a po wojnie, w drugiej połowie lat 50. XX wieku – współzałożycielem II Grupy Krakowskiej, w której działał m.in. z Tadeuszem Kantorem.
Mieszkający w Krakowie artysta po wybuchu wojny uciekł do Lwowa, gdzie jako Polak pochodzenia żydowskiego został zamknięty w getcie. W 1943 roku cudem udało mu się uniknąć rozstrzelania i uciec ze Lwowa – dostał się na Węgry, do Budapesztu. Do Krakowa powrócił w 1945 roku i kontynuował działalność artystyczną, pracował również jako profesor w krakowskiej ASP.
Biografia miała znaczący wpływ na twórczość artysty. W jego pracach widać wyraźnie odciskające się piętno wojennych doświadczeń. Wyrażał to przy użyciu prostych symboli: pomiętej tkaniny, szkieletów zwierząt i ryb, piasku, kamieni, siatek i – wyjątkowo – fotografii. Dramatyzm jego obrazów jest całkowicie wolny od patosu, a jednocześnie niezwykle przejmujący. Prostota, niekiedy ascetyzm formy, wykorzystanie codziennie spotykanych przedmiotów i tworzyw w zaskakujących kształtach i aranżacjach jest tym, co nadaje jego pracom wyjątkowości. Istotny jest również ich niemy przekaz – nie gorycz i poczucie wojennej krzywdy, a raczej: przestroga na przyszłość, nadzieja na odrodzenie się wartości.
Wydarzenie realizowane w ramach obchodów Stulecia Awangardy w Polsce.