Kontrast
Wielkość czcionki

Logo „Niepodległa” finalistą konkursu Dobry Wzór

Oficjalne logo obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zdobyło tytuł finalisty konkursu Dobry Wzór 2017. Instytut Wzornictwa Przemysłowego co roku wybiera najlepiej zaprojektowane produkty i usługi. Wśród 19 tegorocznych finalistów w kategorii „Grafika użytkowa i opakowania” znalazło się logo, zgłoszone przez Biuro Programu „Niepodległa”. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie listy laureatów, co ma nastąpić 26 października.

Oficjalne logo obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Logo obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie można zobaczyć na wystawie w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego od 27 października do 3 grudnia. Ekspozycja będzie przedstawiać 114 produktów i usług, które w tym roku zakwalifikowały się do finału konkursu Dobry Wzór.

Zgłoszone przez Biuro logo inspirowane jest listem Józefa Piłsudskiego. Spośród jego rękopisów wybrano fragmenty, zawierające słowa „niepodległa” i „niepodległość”. Wyrazy te zostały następnie poddane obróbce cyfrowej i po konsultacji z grafologiem udało się uzyskać unikatowy, cyfrowo odświeżony, stworzony ręką marszałka Piłsudskiego znak słowno-graficzny „niepodległa”. Dzięki temu, logo jest połączeniem teraźniejszości z przeszłością. Krój pisma inspirowany jest oryginalną typografią z dokumentów z początku XX w., a poddany został obróbce cyfrowej w wieku XXI.

Logo oddaje charakter pisma postaci nierozerwalnie związanej z podniosłą chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pismo marszałka skłania do refleksji nad osobistym wymiarem niepodległości, podobnie jak kolorystyka logo – utrzymana w tonacji barw narodowych. To właśnie dzięki wydarzeniom z 1918 rok, możemy dziś używać z dumą oraz radością, bieli i czerwieni.