Kontrast
Wielkość czcionki

Mikroinstalacje polskich architektów w Wilnie

W ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowywanych jest wiele różnorodnych, nieszablonowych wydarzeń, będących realizacjami niecodziennych pomysłów. Jednym z nich jest projekt zagospodarowania przestrzeni w Justyniszkach – jednej z dzielnic Wilna, przygotowany przez polskich architektów.

Uroczysta inauguracja projektu z udziałem wicemera Wilna Linasa Kvedaravičiusa, dyrektora Instytutu Polskiego w Wilnie Marcina Łapczyńskiego, zastępcy dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza Michała Laszczkowskiego oraz twórców projektu Magdaleny Szwajcowskiej i Michała Majewskiego odbędzie się w czwartek, 31 sierpnia o godz. 14.00 przy amfiteatrze w Justyniszkach, niepodal ul. Taikos 73.

logo akcji surprise for Justiniske

Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski z NO Studio przygotowali projekt metamorfozy dwóch obiektów w wileńskiej dzielnicy Justyniszki. Zaniedbany betonowy amfiteatr oraz nieczynna fontanna zostaną odnowione, by mogły służyć okolicznym mieszkańcom – stać się miejscem spotkań dla ludzi w każdym wieku. To właśnie tę potrzebę wskazywali mieszkańcy jako najpilniejszą podczas rozmów z architektami przeprowadzanych w ramach przygotowań do projektu. Sukces realizacji przygotowywanych przez NO Studio związany jest z ich rzetelnym zapoznaniem się z potrzebami danej okolicy – przeprowadzone wywiady oraz obserwacje pozwoliły im zbudować obraz Justyniszek i poczuć ich klimat. W rezultacie powstał projekt, który w zaskakujący sposób może wpłynąć na życie mieszkańców dzielnicy. Nieczynna fontanna przekształcona zostanie w miejsce służące wypoczynkowi, a na stopniach amfiteatru umieszczone zostaną nowe siedziska. Ten prosty pomysł, jego nieskomplikowana, a jednak atrakcyjna forma, pokażą, że czasem nawet nieduże zmiany mogą przynieść znaczną poprawę działania danego fragmentu przestrzeni miejskiej.

Wcześniejsze realizacje Magdaleny Szwajcowskiej i Michała Majewskiego, przygotowywane głównie na potrzeby Wrocławia, z którym związani są projektanci, opisywane były przez tak renomowane portale poświęcone sztuce użytkowej jak na przykład DesignBoom. Dzięki współpracy z Future Architecture Platform artyści dzielą się swoim doświadczeniem i innowacyjną metodologią pracy na arenie międzynarodowej.

Projekt realizowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza, działający pod marką Culture.pl, Urząd Miasta Wilno oraz przy wsparciu Instytutu Polskiego w Wilnie. Projekt jest częścią obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Więcej informacji o projekcie.