Kontrast
Wielkość czcionki

Miliony monet na stulecie niepodległości

Dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski wyemituje specjalne monety pięciozłotowe w nakładzie do 38 424 000 sztuk – czyli tyle, ilu jest Polaków.

Monety wyglądać będą jak zwykłe pięciozłotówki, wykonane zostaną również z tego samego kruszcu: miedzioniklu (pierścień monety) oraz brązalu (rdzeń monety). Odróżniać je będzie jedynie okolicznościowy napis: „100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Narodowy Bank Polski przewiduje wprowadzenie ich do obiegu poprzez udostępnienie części monet bankom komercyjnym zgodnie z zapotrzebowaniem rynku na gotówkę. Monety będzie można również uzyskać wymieniając stosowną kwotę w kasach oddziałów okręgowych banku centralnego.

W Polsce monety okolicznościowe wydawane są stosunkowo często, jednak ich nakład jest na ogół zdecydowanie mniejszy – wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy. Przygotowanie tak dużej liczy niepodległościowych monet z pewnością przyczyni się do popularyzacji tego sposobu upamiętania ważnych wydarzeń, a także będzie ciekawym wkładem w radosne świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pięciozłotówki nie będą jedyną monetą przygotowaną przez NBP z okazji stulecia odzyskania niepodległości. W czerwcu rozstrzygnięty został konkurs na projekt okolicznościowej monety dziesięciozłotowej. Zgodnie z koncepcją laureata, zera widniejącej na monecie liczby sto, utworzą znak nieskończoności.