„(Nie)przypadkowe historie. Szczecińskie wydarzenia lat 80.” - teledysk „Przypadek”
- Data publikacji
- 15 grudnia 2022
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Filharmonia Szczecińska znalazła wyjątkowy sposób na upamiętnienie wszystkich, którzy stracili życie w wyniku jego wprowadzenia. Suita jazzowa „Przypadek” skomponowana przez Pwała Tomaszewskiego i wyjątkowy teledysk zderzają współczesny Szczecin z tym sprzed 40 lat. Zapraszamy do oglądania!
Sierpień ’80 w Szczecinie – protesty i porozumienia sierpniowe
Wydarzenia lat 80-tych stanowią jeden z kluczowych momentów kształtowania tożsamości powojennego Szczecina oraz budowy świadomości mieszkańców regionu zachodniopomorskiego. Szczególnie odnosi się to do pokoleń urodzonych w okresie powojennym, a posiadających skomplikowaną, często dramatyczną historię rodzinną związaną z przesiedleniami oraz prześladowaniami.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie blisko stu Polaków.
„Przypadek” – nowa kompozycja inspirowana muzyką Kilara
W suicie jazzowej wykorzystano temat przewodni z muzyki Wojciecha Kilara do filmu “Przypadek”. Film Kieślowskiego powstał w 1981 roku i opowiada historię młodego studenta z Poznania, który stara się zdążyć na pociąg do Warszawy. Trzy warianty fabuły rozwijają jego losy w różnych kierunkach, w zależności od tytułowego „przypadku”. W pierwszym wstępuje do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w drugim do „Solidarności”, a w trzecim nie opowiada się po żadnej ze stron. Niezwykła interpretacja Pawła Tomaszewskiego lirycznego motywu z utworu Kilara stała się dla artysty symbolem upływającego czasu, ale także kanwą refleksji nad skomplikowanymi losami pokolenia stanu wojennego.
Suita jazzowa „Przypadek” na orkiestrę symfoniczną oraz kwintet jazzowy złożony z topowych polskich muzyków sceny jazzowej, jest hołdem oddanym polskiej produkcji filmowej w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego o tym samym tytule. Motywem przewodnim kompozycji jest fragment muzyki skomponowanej do filmu i stanowi spoiwo pomiędzy pięcioma częściami składającymi się na całość dzieła. Podobnie jak fabuła w filmie „Przypadek”, suita jest muzyczną ilustracją stanów emocjonalnych oraz dylematów egzystencjalnych człowieka.
Utwór wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Szymona Bywalca i Paweł Tomaszewski Quintet. Za realizację wideo odpowiada Bez Żaluzji.
Projekt „(Nie)przypadkowe historie. Szczecińskie wydarzenia lat 80.” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.