Kontrast
Wielkość czcionki

Pamiętnik z trasy Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa"

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” wyruszył w trasę! Multimedialna wystawa eksponatów prezentujących niepospolitą historię II RP podróżuje po polskich drogach i zatrzymuje się w większych i mniejszych miejscowościach. Trasa o długości ponad 2000 km zakończy się w październiku. Na tej stronie Biuro Programu „Niepodległa” prezentuje pamiętnik z podróży i wybrane wpisy, które znalazły się w pamiątkowej księdze.

widok na oklejony tir

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.
Fot. BPN

Pamiątkowa księga Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”

Gruby, czerwony tom czeka na wpisy osób, które odwiedziły Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Można go znaleźć na stanowisku Siła Symbolu. Zapraszamy do pozostawienia po sobie śladu!

pięcioro ludzi pochyla się nad księgą w której jeden mężczyzna dokonuje wpisu, w tle grafiki wnętrza WTH

Księga pamiątkowa Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”
Fot. Materiały własne BPN

Olkusz: 16-18 września 2021

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w dniach 16-18 września 2021 miał już 15 przystanek. Na klimatycznym olkuskim Rynku zapraszał do odwiedzin dużych i małych, by mogli przenieść się w czasie o 100 lat. Miasto – obecnie w województwie małopolskim – w okresie międzywojennym bardzo szybko się rozwijało. Nowoczesne technologie przypadły gościom Teatru Historii do gustu!

Wirtualny Teatr rozstawiony na rynku w Olkuszu, po lewej katedra, na pierwszym planie róże

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Olkuszu.
Fot. Materiały własne BPN

Lubliniec 13-15 września 2021

Gdy Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” wjechał do Lublińca wieczorową porą trzeba było przygotować go na odwiedziny gości – na pierwszy przystanek w województwie śląskim musiał się prezentować nienagannie! Mieszkańcy Lublińca 100 lat temu brali udział w plebiscycie decydującym o przyłączeniu ziem Śląska do Polski lub Niemiec. Współcześni goście mogli wirtualnie poznawać te wydarzenia we wnętrzach mobilnej wystawy między 13 a 15 września 2021.

rozłożony bus na miejskim rynku nocą, w tle zabytkowa wieża

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Lublińcu.
Fot. Materiały własne BPN

Wieluń: 10-12 września 2021

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” wjechał do województwa łódzkiego! Swoje podwoje otworzył na Placu Legionów w samym sercu Wielunia od 10 do 12 września 2021. W Księdze Pamiątkowej pojawiły się przesympatyczne wpisy od gości, jednak po weekendzie trzeba było wyruszyć w trasę – następny przystanek: Lubliniec.

mężczyzna stoi w wejściu do teatru, odwrócony tyłem do widza a prodzem do grupy dzieci w maseczkach czekających na wejście, w tle pierzeja kamienic i po prawej sylwetka kośćioła

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Wieluniu.
Fot. Materiały własne BPN

Kalisz: 7-9 września 2021

I my dopisaliśmy naszą historię w Kaliszu! Od 7 do 9 września Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” stanął na Głównym Rynku. Miasto Kalisz było odbudowywane w II Rzeczpospolitej po zniszczeniach I wojny światowej, a gmachy użyteczności publicznej projektowali wybitni architekci i urbaniści tamtych czasów, by służyły ludziom w przyszłości. Przystanek pod Ratuszem zbudowanym w latach 20. XX wieku był dla gości prawdziwie międzywojennym doznaniem!

widok z góry na rozstawiony samochod stojący na rynku pomiędzy kamieniczkami, w tle kościół i zabudowa miejska Kalisza

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Kaliszu.
Fot. Materiały własne BPN

Leszno: 4-6 września 2021

Mieszkańcy Leszna 100 lat temu włączyli się w walki Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Wiek później, w przestrzeni Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, który przecież opowiada o pierwszych latach polskiej niepodległości, współcześni mieszkańcy mogli odnaleźć fragmenty swojej lokalnej historii! W weekend 4-6 września wystawa była dostępna na Rynku, a piękna pogoda zachęcała do odwiedzin. Był to pierwszy przystanek w województwie wielkopolskim.

bus teatru przed ratuszem

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Lesznie.
Fot. Materiały własne BPN

Żary: 1-3 września 2021

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” wjechał do kolejnego województwa! Wrzesień 2021 otworzył przystanek w Żarach, w województwie lubuskim. Wyładowany wiedzą samochód czekał na gości na Rynku Miejskim – i jak widać na załączonym obrazku, cieszył się dużą popularnością!

autobus z wystawą stojący na tle kamieniczek, przed wejściem tłum dzieciaków

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Żarach.
Fot. Materiały własne BPN

Stargard: 26–28 sierpnia 2021

Na parkingu przy Stargardzkim Centrum Kultury, Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” otworzył swoje podwoje 26 sierpnia! Samochód ciężarowy z wystawą obrazującą historię pierwszych lat II RP można było zwiedzać do soboty. Z miasta pod szczęśliwą gwiazdą wyruszył on już do kolejnego województwa.

rozstawiony samochód ciężarowy z wystawą zaparkowany na miejskim parkingu

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Stargardzie.
Fot. Materiały własne BPN

Kołobrzeg: 23–25 sierpnia 2021

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” tym razem swój przystanek miał na placu przed kołobrzeskim miejskim stadionem piłkarskim. Goście specjalni – wycieczka osób poruszających się na wózkach z opiekunami – udowodnili, że Teatr jest przystosowany do ich potrzeb. Spotkania z historią dla wszystkich odbywały się od 23 do 25 sierpnia. Mobilne muzeum ruszyło w dalszą drogę!

wycieczka osób poruszających się na wózkach z opiekunami pozująca przed samochodem

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Kołobrzegu.
Fot. Materiały własne BPN

Darłowo: 20-22 sierpnia 2021

Darłowo to zachodniopomorskie miasto ze średniowiecznym rodowodem. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” stanął w jego sercu – na Placu Tadeusza Kościuszki. Piękny weekend 20-22 sierpnia przyciągnął wielu gości – tych starszych i tych młodszych, bowiem odwiedziły nas kolonie!

autobus na tle komieniczek rynku w darłowie, w tle wieża kościoła

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Darłowie.
Fot. Materiały własne BPN

Lębork: 17–19 sierpnia 2021

Drugi przystanek w województwie pomorskim, a jednocześnie szósty całej trasy, to miasto z europejską klasą – Lębork. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” otworzył swoje podwoje na Placu Pokoju, w samym centrum miasta. Od 17 do 19 sierpnia zwiedzający mogli poznawać historię i poczuć ją na własnej skórze, przenosząc się wirtualnie w czasie. Po wspaniałych trzech dniach z fantastycznymi ludźmi mobilne centrum edukacji ruszyło na zachód.

rozstawiony bus w wieczornym świetle zaparkowany na placu

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Lęborku.
Fot. Materiały własne BPN

Puck: 14–16 sierpnia 2021

W ramach swojej trasy Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” od 14 do 16 sierpnia gościł na Starym Rynku w Pucku. W tym miejscu połączyły się dwa wydarzenia odradzającej się niepodległej Polski. W Pucku właśnie miały miejsce symboliczne zaślubiny Polski z morzem w 1920 roku, a w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiamy historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej! Bus z atrakcjami stanął w tym ważnym historycznie miejscu w weekend, gdy świętowaliśmy inną ważną rocznicę – obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej, o której także opowiada Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, a chętnych do zgłębienia wiedzy w Pucku nie brakowało!

rozstawiony bus i namiot z fotobudką na rynku, na pierwszym planie pucka rzeźba

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Pucku.
Fot. Materiały własne BPN

Olsztyn: 9–11 sierpnia 2021

Olsztyn to największe miasto na trasie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w 2021 roku! Pierwszego dnia multimedialną ekspozycję na Placu Solidarności przywitał sam Prezydent Miasta Piotr Grzymowicz, a do zwiedzania ustawiały się kolejki. Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego chętnie przenosili się w czasie, a co więcej mogli odnaleźć postaci bliskich sobie lokalnych bohaterów, bo część materiałów na wirtualną ekspozycję dostarczył olsztyński Instytut Północny. Dodatkowo dopisała pogoda, więc były to fantastyczne trzy dni!

przed oklejoną ciężarówką stoi elegancki mężczyzna i opowiada do kamery i dziennikarza

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Olsztynie.
Fot. Materiały własne BPN

Augustów: 6–8 sierpnia 2021

Pięknie położony Augustów zaprosił Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” na swój Rynek! To już drugi przystanek w województwie podlaskim. Choć weekend był deszczowy, niesprzyjająca aura nie zniechęciła gości.  Dzięki nowoczesnym technologiom mogli oni zanurzyć się w historię – i chętnie to robili, bo chociażby do fotobudki ustawiły się kolejki! 

rozstawiony bus i namiot z fotobudką na rynku

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Augustowie.
Fot. Materiały własne BPN

Suwałki: 3–5 sierpnia 2021

Tym razem Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawitał do pogodnych Suwałk. Parking przy Parku Konstytucji 3 Maja zamienił się w centrum historii. Animatorzy mieli ręce pełne pracy, bo mała przestrzeń i wiele ciekawych doświadczeń przyciągnęły zwiedzających. Po trzech dniach postoju w największym mieście historycznej Suwalszczyzny mobilne centrum edukacji ruszyło na południe.

rozstawiony bus i namiot z fotobudką na parkingu, w tle drzewa

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Suwałkach.
Fot. Materiały własne BPN

Ostrów Mazowiecka: 31 lipca – 2 sierpnia 2021

Pierwszy przystanek mobilnego Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” wypadł przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Ostrowi Mazowieckiej. Cieszył się dużą popularnością – przyciągnął setki zwiedzających! Mazowieckie miasto z bogatą historią spotkało się z marszałkiem Piłsudskim na samym początku ponad 2000 km trasy.

grupa dzieci z biało-czerwonymi flagami przed autobusem WTH, w tle budynek MOSiR

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Ostrowi Mazowieckiej.
Fot. Materiały własne BPN

Zwiedzanie Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” odbywa się przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Nad gośćmi czuwają wykwalifikowani animatorzy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.