Kontrast
Wielkość czcionki

Piknik rodzinny „Zostań kryptologiem” w „Niepodległa. Miejsce Spotkań”

„Niepodległa. Miejsce Spotkań” zaprasza na piknik rodzinny „Zostań kryptologiem”! Rok 2020 ogłoszono Rokiem Jana Kowalewskiego, wybitnego kryptologa, który przyczynił się do zwycięstwa Polski w Bitwie Warszawskiej łamiąc wiele szyfrów wroga. Jego historię, a także tajniki kryptografii, będzie można odkrywać w sobotę, 5 września 2020 w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce spotkań”. Serdecznie zapraszamy!

Piknik rodzinny „Zostań kryptologiem”

Piknik rodzinny „Zostań kryptologiem” został przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa” wraz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Miastem Łódź. Warsztaty dla dzieci, pokój zagadek, spotkania z naukowcem i wyjątkowa wystawa – każdy znajdzie coś dla siebie! Wszystkie atrakcje są bezpłatne, choć na niektóre obowiązują zapisy. W sobotę, 5 września 2020 r. czekają na gości od 11:00 do 17:00 w pawilonie kulturalnym „Niepodległa. Miejsce spotkań” w Łazienkach Królewskich, przy al. Ujazdowskich 4 (wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym).

plakat z informacjami o wydarzeniu

Warsztaty „Zostań kryptologiem”

Dla dzieci od lat 6 o 11:00 startują kreatywne warsztaty „Zostań kryptologiem”. Nie zabraknie opowieści o spartańskich skytale, rzymskim szyfrze Cezara i historii najsłynniejszej maszyny cyfrującej – Enigmy. W drugiej części spotkania dzieci zastanowią się jakich kodów, znaków i gestów używają na co dzień, dowiedzą się jak skutecznie ukryć przed niepowołanymi osobami to, co chcą przekazać w sekrecie i nauczą się przekazywać tajne wiadomości.

Pokój zagadek kryptologicznych

Muzeum Tradycji Niepodległościowych dla starszych i młodszych do odwiedzenia namiotu „Pokój zagadek kryptologicznych”. Zagadki, które czekają na żądnych wyzwań gości, ułożono zgodnie z metodami szyfrującymi z okresu Bitwy Warszawskiej. Uczestnicy będą mogli cofnąć się w czasie o sto lat! Rozwiązanie zagadek zajmie około 30 minut.

Spotkania z profesorem

Na pasjonatów historii 1920 r. czeka prawdziwa gratka! W przestrzeni stoiska edukacyjnego Miasta Łódź, o godzinach: 12:30, 14:00 oraz 16:00 odbędą się spotkania z prof. Grzegorzem Nowikiem. W ich czasie profesor opowie o wkładzie kryptologów w przebieg wojny polsko-bolszewickiej. W namiocie będzie można ponadto otrzymać rzadkie egzemplarze Kroniki Miasta Łodzi oraz upominki.

Wystawa „Łodzianie dla Niepodległej”

Jan Kowalewski pochodził z Łodzi, dlatego piknikowi towarzyszyć będzie wystawa planszowa „Łodzianie dla Niepodległej”. Ekspozycja przedstawia łódzkich bohaterów niepodległości, którzy nie są powszechnie znani i opowiada o ich działaniach. W czasie trwania pikniku, jako dodatkową atrakcję, przewidziano eksperckie oprowadzania z ciekawym komentarzem. Start o godzinach: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 i 17:00.

Bezpieczne szyfrowanie

Wszystkie atrakcje zaplanowane w ramach pikniku rodzinnego „Zostań kryptologiem” są bezpłatne. Na kreatywne warsztaty rodzinne „Zostań kryptologiem” oraz „Pokój zagadek kryptologicznych” obowiązują zapisy. Te dwa wydarzenia mają także osobne regulaminy uczestnictwa, których należy przestrzegać. Zgłoszenia należy przesłać na adres: .

Pawilon kulturalny "Niepodległa. Miejsce Spotkań" od frontu z neonem, w tle drzewa

Pawilon kulturalny „Niepodległa. Miejsce Spotkań”
Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Z uwagi na sytuację epidemiczną, biorąc udział w różnych wydarzeniach zorganizowanych w ramach pikniku rodzinnego „Zostań kryptologiem”, należy pamiętać o zakrywaniu nosa i ust maseczką, dezynfekcji dłoni oraz zachowywaniu bezpiecznych odległości. Z racji panujących obostrzeń liczba osób wpuszczanych jednorazowo może zostać ograniczona – należy stosować się bezwzględnie do poleceń organizatorów i regulaminu wydarzenia kulturalnego.

„Niepodległa. Miejsce spotkań” to kawiarniana przestrzeń w Łazienkach Królewskich, w której w miłej atmosferze można wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowywania polskiej państwowości. W sobotę czeka na wszystkich z atrakcjami od godziny 11:00.

Serdecznie zapraszamy!