Kontrast
Wielkość czcionki

"Podrzucone słowa" - spektakl o losach śląskiej rodziny 1921

20 grudnia o 20:30 miała miejsce premiera spektaklu telewizji „Podrzucone słowa” w reżyserii Andrzeja Czernika w ramach projektu Wojewody Opolskiego „Podrzucane słowa, przerzucane słowa”. Spektakl Teatru Ekostudio ukazuje losy śląskiej rodziny w czasie Plebiscytu i III Powstania Śląskiego w 1921 r. Teraz każdy może go obejrzeć online!

Powstańcy Śląscy w Opolu 1921

Akcja spektaklu telewizji „Podrzucone słowa” przenosi widza do czerwca 1921 roku. W pewnym mieszkaniu w Opolu, w  spotkają się Powstańcy Śląscy – kpt. Franciszek Rataj (późniejszy jeniec stalagu Lamsdorf-Łambinowice, powstaniec warszawski 1944 r.) oraz Jan Ludyga Laskowski. Rozmawiają o możliwej interwencji do Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku w sprawie uwolnienia Powstańców Śląskich z oddziału kpt. F. Rataja, internowanych przez Niemców na poligonie Lamsdorf. Gospodyni, u której wynajmują pokój, przynosi im herbatę, ciasto. Za każdym razem jej przyjście wiąże się z podsunięciem pomysłu na rozwiązanie problemu, który mają główni bohaterowie.

Sztuka ma pokazać m.in. udział kobiet w Powstaniach Śląskich, który jest niedoceniony. Trzy procent Powstańców stanowiły kobiety, które nie tylko pomagały jako gospodynie czy sanitariuszki, ale także walczyły z bronią w ręku – „Podrzucane słowa” uwypuklają rolę kobiet w największym zrywie powstańczym Ślązaków w XX wieku. W spektaklu wystąpili aktorzy Teatru Ekostudio: Barbara Lach , Krzysztof Jarota, Przemysław Czernik, Michał Świtała i Grażyna Misiorowska. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Andrzej Czernik. Spektakl zrealizowano we wnętrzach Muzeum Śląska Opolskiego.

trzech aktorów, dwóch mężczyzn i kobieta podczas rozmowy, ubrani w międzywojenne stroje

Kadr ze Spektaklu teatru telewizji „Przerzucane słowa”

Projekt Wojewody Opolskiego „Podrzucane słowa, przerzucane słowa” sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.