"Podrzucone słowa" - spektakl o losach śląskiej rodziny 1921
- Data publikacji
- 21 grudnia 2020
20 grudnia o 20:30 miała miejsce premiera spektaklu telewizji „Podrzucone słowa” w reżyserii Andrzeja Czernika w ramach projektu Wojewody Opolskiego „Podrzucane słowa, przerzucane słowa”. Spektakl Teatru Ekostudio ukazuje losy śląskiej rodziny w czasie Plebiscytu i III Powstania Śląskiego w 1921 r. Teraz każdy może go obejrzeć online!
Powstańcy Śląscy w Opolu 1921
Akcja spektaklu telewizji „Podrzucone słowa” przenosi widza do czerwca 1921 roku. W pewnym mieszkaniu w Opolu, w spotkają się Powstańcy Śląscy – kpt. Franciszek Rataj (późniejszy jeniec stalagu Lamsdorf-Łambinowice, powstaniec warszawski 1944 r.) oraz Jan Ludyga Laskowski. Rozmawiają o możliwej interwencji do Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku w sprawie uwolnienia Powstańców Śląskich z oddziału kpt. F. Rataja, internowanych przez Niemców na poligonie Lamsdorf. Gospodyni, u której wynajmują pokój, przynosi im herbatę, ciasto. Za każdym razem jej przyjście wiąże się z podsunięciem pomysłu na rozwiązanie problemu, który mają główni bohaterowie.
Sztuka ma pokazać m.in. udział kobiet w Powstaniach Śląskich, który jest niedoceniony. Trzy procent Powstańców stanowiły kobiety, które nie tylko pomagały jako gospodynie czy sanitariuszki, ale także walczyły z bronią w ręku – „Podrzucane słowa” uwypuklają rolę kobiet w największym zrywie powstańczym Ślązaków w XX wieku. W spektaklu wystąpili aktorzy Teatru Ekostudio: Barbara Lach , Krzysztof Jarota, Przemysław Czernik, Michał Świtała i Grażyna Misiorowska. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Andrzej Czernik. Spektakl zrealizowano we wnętrzach Muzeum Śląska Opolskiego.

Kadr ze Spektaklu teatru telewizji „Przerzucane słowa”
Projekt Wojewody Opolskiego „Podrzucane słowa, przerzucane słowa” sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.