Kontrast
Wielkość czcionki

Stanisława Paleolog - filmowy portret założycielki polskiej policji kobiecej

Stanisława Filipina Demetraki Paleolog to kobieta niezwykła, która najpierw stanęła na froncie walk o granice II Rzeczpospolitej, a potem w Warszawie, od 1925 roku służyła w szeregach Polskiej Policji. Ze swoimi koleżankami policjantkami przełamywała stereotypy i pomagała zwłaszcza kobietom i dzieciom, które stały się ofiarami przestępstw. Kobieta komisarz w błękitnym mundurze jest bohaterką kolejnego portretu filmowego z cyklu Biura Programu „Niepodległa”.

Stanisława Filipina Demetraki Paleolog

Filmowy portret Stanisławy Filipiny Demetraki Paleolog to okazja, by spojrzeć w oczy kobiecie, która stworzyła polską policję kobiecą. Jak nikt znała ciemne zaułki miast, wiedziała, kto potrzebuje pomocy i wiedziała, jak jej udzielić. Opisywano ją jako odważną, pewną siebie i posiadającą doskonałe maniery, a jednocześnie akceptującą swoje (nie zawsze przyjemne) obowiązki. Walczyła o godność najbiedniejszych, zdrowie i życie zwłaszcza kobiet i dzieci. Od 1925 roku robiła to oficjalnie, jako jedna z pierwszych w Polsce policjantek, jednocześnie szybko dowodząc, że kobiety nie tylko sprostały rygorom służby, ale w niektórych sprawach radziły sobie lepiej od swoich kolegów. Od 1935 do 1939 kierowała referatem ds. ofi­ce­rów i sze­re­go­wych Policji Kobiecej w Centrali Służby Śledczej Komendy Głównej Policji Państwowej i tworzyła program szkolenia kolejnych kandydatek. Stanisława Paleolog jest symbolem około 300 kobiet, które w 1939 roku w 16 miastach, w oddziałach umundurowanych i nieumundurowanych były na służbie.

policjantka pomaga kobiecie wysąść z samochodu

Służba samej Stanisławy rozpoczęła się już wtedy, gdy odradzała się niepodległa Polska. Działała w szeregach Polskiej Organizacji Wojskowej, a podczas wojny polsko-ukraińskiej walczyła o Lwów. Była adiutantką komendantki Ochotniczej Legii Kobiet, Aleksandry Zagórskiej i nie złożyła broni podczas wojny polsko-bolszewickiej. W czasie kolejnej burzy dziejowej – II wojny światowej – działała w Związku Walki Zbrojnej i w Armii Krajowej. W latach 30. XX wieku Stanisławę Paleolog angielska prasa nazywała „polską Joanną d’Arc”. Dziś jest postacią niemal zapomnianą.

Policja Kobieca w Polsce 1925-1939

Narratorem dwuminutowego portretu filmowego jest sama Stanisława Paleolog – wypowiedziane słowa to fragment publikacji „Policja kobieca w Polsce 1925-1939”. Po II wojnie światowej polska policjantka musiała wyjechać z kraju i osiadła w Londynie. W 1957 roku wydała tam książkę „The Women Police in Poland 1925-1939”. W 95. rocznicę powołania kobiet do Policji Państwowej, Biuro Programu „Niepodległa” i Komenda Główna Policji oddały w ręce czytelników jej pierwsze polskie wydanie. Jest to cenne źródło do historii społecznej okresu międzywojennego i historii formacji mundurowych. Ebook dostępny jest dla wszystkich:

Stanisława Filipina Paleolog – „Policja Kobieca w Polsce (1925-1939)”

samochód retro na brukowanej drodze

Portret filmowy założycielki polskiej policji kobiecej

Premiera filmu miała miejsce podczas Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA.

W filmie wystąpiły:

  • Stanisława Paleolog – Monika Frajczyk
  • Kobieta z nizin społecznych – Zuzanna Jabłońska

Realizacja portretu filmowego:

  • Reżyser – Cyprian Demianiuk
  • Operator – Marek Rozwadowski
  • Samochód zabytkowy – Adrian Kiczyński – BlitzTeam
  • Kostiumy – Monika Moskwa
  • Charakteryzacja – Dominika Godziemba – Trytek
  • Szczególne podziękowania dla Korporacji Akademickiej Arkonia.

Tekst pochodzi z książki „Policja kobieca w Polsce 1925-1939”.

kobieta kieruje samochodem w nocy

Projekt zrealizowano w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.