Kontrast
Wielkość czcionki

„Szlakiem miejsc niezwykłych – pomniki historii”. Wyjątkowa seria TVP Kultura i Narodowego Instytutu Dziedzictwa

8 września 2019 roku to dwudziesta piąta rocznica wpisania pierwszych piętnastu obiektów na  listę pomników historii. Znajdują się na niej zabytki nieruchome o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Z okazji 25-lecia powstania tej formy ochrony dziedzictwa narodowego na antenie TVP Kultura właśnie 8 września rozpocznie się emisja serii filmów „Szlakiem miejsc niezwykłych – Pomniki Historii”.

Seria rozpocznie się od emisji 4 odcinków, a w planach jest, aby na antenach TVP i na kanale YouTube Narodowego Instytutu Dziedzictwa pojawiły się 22 odsłony cyklu. Jako pierwszy wyemitowany zostanie odcinek poświęcony zespołowi zamkowo-parkowemu w Krasiczynie. 

Twór

Twórcy serii odwiedzili tak wyjątkowe i warte zobaczenia miejsca jak m.in. uzdrowisko z zespołem tężni w Ciechocinku, stadnina koni w Janowie Podlaskim, Wzgórze Tumskie w Płocku, zespoły klasztorne i opactwa na Świętym Krzyżu i w Tyńcu, zespoły architektoniczne i staromiejskie, jak Sandomierz czy Stary Sącz, a także liczne obiekty sakralne, zamkowe i parkowe w Białymstoku, Brzegu, Jaworze, Koszutach, Kwidzynie, Lidzbarku Warmińskim, Oleśnie, Nieborowie, Pułtusku, Rogalinie, Szalowej i Wiślicy.

Emisja poszczególnych odcinków w TVP Kultura od 8 września w każdą niedzielę o godz. 17, a na kanale YouTube Narodowego Instytutu Dziedzictwa w każdy piątek. 

Dotychczas powstało już 60 odcinków poświęconych wyjątkowym obiektom noszącym miano pomników historii. Zapraszamy na wspólną wyprawę, która może stać się inspiracją do odwiedzenia i poznania tych cennych miejsc i zabytkowych obiektów! 

Filmy powstały przy współpracy Narodowego Instytutu Dziedzictwa i TVP Kultura. Finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.