Kontrast
Wielkość czcionki

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” 2023 - 150 dni pokazów filmów VR w Polsce i za granicą

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to mobilne pokazy VR Biura „Nieodległa”, podczas których widzowie w wirtualnej rzeczywistości mają okazję spotkać się z wybitnymi postaciami z polskiej historii. W 2023 roku, podczas 150 dni pokazów filmów VR, gościliśmy prawie 17 tysięcy widzów! Dziękujemy za zainteresowanie i do zobaczenia w 2024 roku!

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” – pokazy VR 2023

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy gość otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niego – obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów.

Pokazy VR w Ambasadzie RP w Wiedniu, listopad 2023.
Fot. Fundacja Koncept Kultura

Widzom w 2023 roku udostępniono szeroki repertuar. Mogli obejrzeć filmy: „Dża-Dża”, „Nie kochać w taką noc” – wielokrotnie nagradzany na festiwalach, „Kino”, „Kartka z Powstania”, „Wiktoria 1920”, „MS Piłsudski – Podwodna Misja”. Dwa ostatnie prezentowane były również widzom anglojęzycznym. Filmy powstawały w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”.

Immersja, czyli zanurzenie się w świat filmu, niejednokrotnie wciągało widza. Najmłodsi uczestnicy pokazów wstawali z krzeseł, by wychylić się za barierkę MS Piłsudskiego i wyciągali ręce, by dotknąć kota. Z kolei u starszych, po zakończeniu Wiktorii 1920, dało się dostrzec wzruszenie, a czasem niepowstrzymane łzy. Osoby oglądające film czasem rozmawiały z bohaterami produkcji, czasem wybuchały śmiechem, a czasem kuliły się i zasłaniały usta. Po pokazie, w rozmowach podkreślali, że było to ciekawe, nowe doświadczenie. Dla wielu było to pierwsze zetknięcie z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w edukacji historycznej.

Pokazy VR w Polsce i za granicą

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w 2023 r. odwiedzał publiczność w mniejszych i większych miastach Polski oraz odbył podróż za granicą. W Polsce odbyło się niemal 130 dni pokazowych w 60 lokalizacjach, które zgromadziły ponad 15 tysięcy widzów. Największa publiczność dopisała w Polańczyku na Podkarpaciu i w Ostrowi Mazowieckiej. Dodatkowo stałe projekcje filmów VR odbywają się w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę”, w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Nyskim Centrum Edukacji o Niepodległości.

ludzie w goglach VR oglądający film w przestrzeni pawilonu

Pokazy VR w Niepodległa. Miejsce Spotkań, listopad 2023.
Fot. Fundacja Koncept Kultura

Z kolei Polonia i widzowie anglojęzyczni mogli obejrzeć filmy za granicą: w USA (Waszyngton, Nowy Jork), na Litwie  (Ejszyszki), na Łotwie (baza NATO w Adazi, Dyneburg, Ryga), w Czechach (Praga, Czeski Cieszyn) oraz w Austrii (Wiedeń). Pokazy współorganizowaliśmy z ambasadami, muzeami, domami Polskimi i szkołami polonijnymi. To ponad 20 dni pokazowych podczas których ugościliśmy 1591 widzów.

W sumie przez cały 2023 r. z Fundacją Koncept Kultura prezentowaliśmy filmy dla publiczności polskiej i zagranicznej, odwiedziliśmy 80 miast i gościliśmy blisko 17 tysięcy widzów. Dziękujemy wszystkim gospodarzom i gościom! Do zobaczenia w 2024 roku!