Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Powstali 1863–64” w Wilnie

Opowieść o insurekcji 1863-1864 zawitała do Wilna! Wystawa „Powstali 1863-64” od 25 kwietnia do 19 maja 2024 dostępna będzie na dziedzińcu Muzeum Narodowego – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie. Plenerowa wystawa jest częścią obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

Wystawa „Powstali 1863-64” w Wilnie.
Fot. dzięki uprzejmości MHP

Wystawa „Powstali 1863-64” w Wilnie

Dlaczego wybuchło Powstanie Styczniowe? Jak przebiegały walki? W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Odpowiedzi na te i inne pytania, po polsku, litewsku i angielsku odpowiada multimedialna wystawa „Powstali 1863-64”.

Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach. Początkiem opowieści są przedstyczniowe manifestacje. Potem zwiedzający poznają m.in. przebieg walk, doniesienia światowej prasy czy wzory biżuterii patriotycznej. W opowieści wykorzystano wspomnienia, relacje, archiwalne dokumenty, zdjęcia, grafiki i fragmenty z prasy z epoki. W drugiej części wystawy, w multimedialnej kopule zaprezentowano animację, w której obrazy i dźwięki tworzą barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o Powstaniu Styczniowym.

baner wydarzenia

Bezpłatne materiały edukacyjne dotyczące Powstania Styczniowego oraz szczegóły wydarzeń towarzyszących wystawie dostępne są na stronie: www.powstanie1863-64.pl. Wystawa zostanie otwarta 25 kwietnia 2024 w uroczystości m.in. z udziałem Wojciecha Kalwata, dyrektora Biura „Niepodległa” i Pełnomocnika MKiDN ds. organizacji wydarzeń kulturalnych związanych ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego.

Zapraszamy!

  • Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
  • Realizacja: Studio projektowe Sowa-Szenk
  • Projekt graficzny: Marta Maria Madej
  • Organizatorzy: Muzeum Historii Polski, Biuro „Niepodległa”
  • Współorganizatorzy: Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich
  • Patroni medialni: TVP Wilno, Kurier Wileński, Magazyn „Kurier Wileński”, Radio „Znad Wilii”, LRT, Lietuvos rytas, lrytas.lt, JCDecaux, Legendos

Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Darczyńca: Bank Pekao S.A.