Kontrast
Wielkość czcionki

B jak Batory - wystawa i materiały edukacyjne do pobrania

10 lutego 2020 to stulecie zaślubin Polski z morzem. Morska historia II RP łączy się z wieloma sukcesami – jednym z nich była budowa transatlantyków. Projekt „B jak Batory”, realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości, opowiada o jednym z nich. Zapraszamy do korzystania z przygotowanych materiałów!

M/S Batory – zestaw filmików i artykułów o historii statku

M/S Batory od 1936 roku przez 33 lata pływał pod polską banderą jako regularny środek transportu do Ameryki oraz w konwojach podczas II wojny światowej. „Lucky ship”, jak go nazywano, owiany jest wieloma legendami. Podczas swojej służby odbył 222 rejsy oceaniczne, przewożąc 270 tysięcy pasażerów. 

8 krótkich filmików przedstawia 8 najważniejszych etapów służby okrętu. M/S Batory był gotów do pierwszej podróży 21 kwietnia 1936 roku. Statek miał 156,5 m długości i 22 m szerokości, 7 pokładów, na których znalazło się miejsce dla 773 pasażerów, 334 członków załogi oraz 1200 ton ładunku. M/S Batory był ambasadorem polskiej kultury na morzach i oceanach świata – wszystkie wnętrza, wyposażenie, a nawet karty dań zostały zaprojektowane przez czołowych polskich artystów, którzy nadali im wyjątkowy, narodowy charakter. Dla osób chcących wiedzieć więcej przygotowano 3 artykuły autorstwa Grzegorza Rogowskiego:

B jak Batory – wystawa do pobrania

Wystawa „B jak Batory” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem.

Z przygotowanych plików wirtualnej wystawy może skorzystać każdy, w tym instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły czy organizacje pozarządowe. Wystarczy pobrać pliki PDF i wydrukować je w dowolnej wielkości. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można wydrukować je w każdym mniejszym formacie.

Ekspozycja składa się z 12 plansz. Na planszach można odnaleźć wiele archiwalnych zdjęć, map i mnóstwo ciekawostek, które pozwalają prześledzić losy statku od pierwszego rejsu po zakończenie służby.

Plik do pobrania:

WYSTAWA „B jak Batory” – wersja „ciężka” do druku (z tzw. spadami)

WYSTAWA „B jak Batory” – wersja „lekka” (bez tzw. spadów)

plansza z kolażem ze starych zdjęć związanych z ms batory, nad kolażem tytuł wystawy, pod belka z logo

M/S Batory – scenariusz zajęć lekcyjnych

M/S Batory – stalowy król, okno na świat to scenariusz zajęć lekcyjnych przeznaczony dla 4 klasy szkoły podstawowej. Lekcja rozpoczyna się od analizy sytuacji II RP, państwa z dostępem do morza, lecz bez portu morskiego. Uczniowie poznają postaci, które przyczyniły się do budowy portu w Gdyni: Eugeniusza Kwiatkowskiego i Tadeusza Wendę oraz ich dzieło, czyli nowoczesne miasto portowe. W 1933 roku zakończono budowę portu w Gdyni i w tym samym roku zamówiono dwa bliźniacze statki w włoskiej stoczni Montfalcone. Pracując w grupach uczniowie poznają losy transatlantyku M/S Batory, a także zastanawiają się, co oznaczają takie stwierdzenia jak „polskie okno na świat”, „stalowy król” czy „pływający salon”. Do scenariusza przygotowano bogaty materiał ilustracyjny obejmujący m.in. fotografie transatlantyku M/S Batory i mapy.

Plik do pobrania:

Scenariusz lekcji „M/S Batory – stalowy król, okno na świat”

M/S Batory – warsztaty plastyczne

M/S Batory – wszyscy na pokład!  – tak zatytułowano warsztaty plastyczne dedykowane dzieciom w wieku 6-11 lat. Godzinne zajęcia podzielone zostały na dwie części. Część teoretyczna, która trwa około 20 minut, to czas podczas którego uczestnicy poznają historię statku. Podczas części plastycznej trwa około 40 minut, dzieci ćwiczą zdolności plastyczne. W scenariuszu przedstawiono kilka pomysłów do wyboru dla prowadzącego, jak np. kolaże ze starych fotografii statku, ubieranie ludzików z kartonu czy tworzenie replik koła ratunkowego. Wszelkie niezbędne materiały graficzne można znaleźć w przygotowanym załączniku.

Plik do pobrania:

Scenariusz warsztatów „M/S Batory – wszyscy na pokład!”