Kontrast
Wielkość czcionki

„Iskry Niepodległej” z klasą - materiały dla nauczycieli

Biuro „Niepodległa” i Centrum Edukacji Obywatelskiej zapraszają do nieodpłatnego pobierania oraz korzystania z materiałów edukacyjnych dotyczących widowiska „Iskry Niepodległej”. Pomysły na kreatywne lekcje, ćwiczenia budujące wspólnotę, gra utrwalająca wiedzę wyniesioną ze spektaklu i wirtualny festiwal czekają na nauczycieli i uczniów. Wizyta w naczepie ekspozycyjnej stanowić może ciekawą alternatywę dla zajęć w szkolnej ławce. Dokładną trasę ciężarówek można śledzić na stronie iskryniepodleglej.pl.

Materiały zostały przygotowane przez edukatorów-praktyków z myślą o nauczycielach oraz ich podopiecznych, do wykorzystania zarówno przed jak i po wizycie w multimedialnej naczepie „Iskry Niepodległej”. Obejrzenie pokazu w większym stopniu wspiera kształcenie postaw niż nabywanie wiedzy. Pomaga budować świadomość własnego potencjału do zmieniania rzeczywistości, niezależnie od posiadanych talentów czy predyspozycji. Spektakl wspomaga naukę multidyscyplinarnie, odnosząc się do programów historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, a także przedmiotów przyrodniczych: geografii, fizyki, chemii i biologii. Widzowie poznają sylwetki, wynalazki i odkrycia polskich naukowców i naukowczyń.

„Iskry Niepodległej” z klasą. Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek

Spektakl to niespełna 20-minutowe multimedialne widowisko o Polkach i Polakach, którzy swoimi umiejętnościami, wiedzą i odwagą zmienili świat. Multimedialny pokaz, nawiązujący do futurystycznej stylistyki, zabiera widza w podróż przez niezwykłe życiorysy, przełomowe wynalazki i wydarzenia ważne dla Rzeczypospolitej i całego świata. Przewodnik dla nauczycieli i nauczycielek zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o przebieg spektaklu, głównych bohaterów i bohaterki, wypisane spełnione wymogi podstawy programowej itd.

Materiał ten pomoże przygotować klasę do spektaklu, by jak najpełniej przeżyła to doświadczenie, a także wskazuje, co zrobić, aby treść pokazu wykorzystać w procesach edukacyjnym i wychowawczym. Zawiera szereg ćwiczeń do realizacji podczas zajęć w szkole, oraz odpowiedzi dotyczące zagadnień widowiska, a w szczególności prezentowanych bohaterów i eksponatów. Ten wyjątkowy przewodnik pomoże przygotować klasę do spektaklu oraz podpowie, co zrobić, aby treść pokazu wykorzystać w procesach edukacyjnym i wychowawczym.

Pobierz: PRZEWODNIK DLA NAUCZYCIELI I NAUCZYCIELEK „ISKRY NIEPODLEGŁEJ” Z KLASĄ

Zabawy ruchowe do przeprowadzenia po spektaklu „Iskry Niepodległej”

Zadaniem przedstawionych tu propozycji jest pomoc w zapamiętaniu i usystematyzowaniu wiedzy wyniesionej z widowiska. Pokaz „Iskry Niepodległej” to duża dawka wrażeń i ciekawych informacji. Aby skutecznie rozładować emocje po pokazie autorzy proponują realizację zabaw ruchowych, które jednocześni mają na celu pomoc uczniom i uczennicom w budowaniu relacji z rówieśnikami oraz rozwijanie w nich umiejętność współpracy. Taka forma zajęć wspiera również proces uczenia się i stymuluje wyobraźnię – połączenie konkretnej informacji z ruchem, gestem lub czynnością utrwala zdobytą wiedzę.

Jednocześnie ze względu na ograniczenia czasu i przestrzeni wewnątrz naczep jest to sposób na efektywne zaangażowanie grupy podczas czekania na powrót lub drugą grupę.

Pobierz: PRZEWODNIK ZABAWY RUCHOWE DO PRZEPROWADZENIA PO SPEKTAKLU „ISKRY NIEPODLEGŁEJ”

Miniprojekt: Film o wspólnocie metodą piksilacji

Opis miniprojektu filmowego znajduje się w przewodniku z zabawami ruchowymi. Do realizacji miniprojektu potrzebne będą: telefon z zainstalowaną darmową aplikacją Stop Motion Studio, statyw z możliwością mocowania telefonu, wybrane rekwizyty oraz farby lub ścinki czerwonego materiału/papieru. Zadanie można wykonać w dowolnej przestrzeni (np. pustym pokoju, na boisku, w parku) z wykorzystaniem rzeczy, które akurat znajdują się pod ręką.

Uczniowie i uczennice wchodzą z lewej oraz z prawej strony kadru z wybranymi rekwizytami. Przesuwają się w stronę środka, gdzie czeka jedna osoba symbolizująca wspólnotę Polek i Polaków. Osoby z rekwizytami chowają się za „wspólnotą”, a wychodząc z kadru tworzą wrażenie, jakby swoimi atutami ją wzmocniły. Dokładnie objaśnia to Natalia Spychała w filmiku z instrukcjami:

Gotowe filmiki mogą Państwo przesłać na adres .

Ikony skojarzeń do spektaklu „Iskry Niepodległej”

Widowisko Iskry Niepodległej pozwala poznać dokonania wielu Polek i Polaków z różnych dziedzin. Przygotowany zestaw ikon pomoże w dostrzeżeniu i nazwaniu powiązań między poszczególnymi postaciami, a także w zapamiętaniu ważnych elementów ich biografii. Narzędzia można użyć do tworzenia map myśli, a także jako bazy do gry kooperacyjnej. Sprawdzi się w pracy z całą klasą lub w grupach, dlatego materiał udostępniono w dwóch formatach.

Ważna uwaga jest taka, że nie wszystkie postacie zawarte w materiale pojawiają się w widowisku – część pojawia się na zdjęciach na naczepach, w których odbywa się spektakl, inne w bezpłatnej aplikacji Iskry Niepodległej, dostępnej na stronie iskryniepodleglej.pl.

Pobierz:
IKONY SKOJARZEŃ – NARZĘDZIE DO BUDOWANIA MAPY MYŚLI LUB KOOPERATYWNEJ GRY KARCIANEJ
IKONY SKOJARZEŃ W FORMACIE A3

Wirtualny Festiwal „Iskier Niepodległej” 2023

Biuro „Niepodległa” i Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprosiły do udziału w Wirtualnym Festiwalu „Iskier Niepodległej” 10 listopada 2023 roku. W jego trakcie grupy uczniowskie rozwiązywały zadania kreatywne, logiczne i z wyszukiwania informacji związane z tematyką spektaklu. Była to okazja do wspólnej zabawy w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. W wyzwaniu wzięło udział ponad 1000 osób!

 

Serdecznie zapraszamy do pobierania materiałów i korzystania z nich zarówno podczas wizyty widowiska w Państwa mieście, jak również przy realizacji edukacyjnych założeń programowych w szkołach.