Kontrast
Wielkość czcionki

"Legiony" - bezpłatna wystawa i materiały edukacyjne do pobrania

„Legiony” to imponujący rozmachem film o wchodzących w dorosłość chłopakach i dziewczynach, którzy musieli zmierzyć się z wyzwaniami wielkiej wojny i podjąć decyzję o tym, o które ideały warto walczyć. Film, który jest częścią obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości miał swoją premierę 20 września 2019 roku. Prezentujemy wystawę fotosów filmowych oraz materiały edukacyjne towarzyszące filmowi i zapraszamy do korzystania z nich!

„Legiony” – fotosy filmowe na wystawie

Jak napisano w opisie filmu: „Legiony” to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie historii miłosnej, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Wystawa fotosów filmowych w lecie ozdobiła płot Łazienek Królewskich. Dziś każdy może ją wydrukować i wyeksponować w dowolnym miejscu.

Pliki do pobrania:

Wystawa fotosów z filmu „Legiony”

plansza ze zdjęciem kawalerzysty na koniu w trakcie walki zawieszona na płocie Łazienek

Fragment wystawy fotosów z filmu „Legiony” eksponowanej w Łazienkach Królewskich

„Legiony” – materiały edukacyjne dla szkół

W ramach współpracy Kina Świat z Muzeum Historii Polski powstał pakiet edukacyjny, na który składają się artykuły i scenariusze lekcji do języka polskiego, historii oraz na godzinę wychowawczą i teksty pomocnicze. Nauczyciele i edukatorzy mogą skorzystać z nich, by przygotować zajęcia np. po seansie filmowym.

W materiałach można znaleźć:

  • artykuł A. Nowaka „Legiony polskie w I wojnie światowej”
  • kalendarium wydarzeń 1914-1915
  • artykuł B. Wolszczak „Pierwsze poszły za nami kobiety…”
  • scenariusz zajęć z historii dla uczniów klasy III liceum „Historia jednego zwycięstwa” dotyczących bitwy pod Rokitną
  • scenariusz godziny wychowawczej dla uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej „Urwana rozmowa”
  • scenariusz zajęć z języka polskiego dla uczniów klas I-III szkoły ponadpodstawowej „Czemu na wojence ładnie…” dotyczących poezji legionowej

Pliki do pobrania:

Materiały edukacyjne do filmu „Legiony”

Teksty pomocnicze do lekcji historii „Historia jednego zwycięstwa” (scenariusz zajęć w materiałach edukacyjnych)

Scenariusz zajęć z języka polskiego „Czemu na wojence ładnie…”

Zapraszamy do korzystania i życzymy owocnych zajęć!