Kontrast
Wielkość czcionki

„Najcenniejsze dziedzictwo” - materiały o polskich Pomnikach Historii do pobrania

Pomniki Historii to 105 zabytków nieruchomych o szczególnym znaczeniu dla polskiej kultury. W ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości powstał bogaty zbiór zabytków z całej Polski. Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do poznawania ich na kartach dwóch dwujęzycznych katalogów „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”. Piękne zdjęcia, zaskakujące ciekawostki i bogata, polska historia czekają na głodnych wiedzy.

dwie okładki obok siebie z tytułem wystawy i małymi piktogramami zabytków

 

W ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”, od 2017 roku realizowany był projekt „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania Niepodległości”. Pomniki Historii są ustanawiane już od 1994 roku, a dzięki przygotowywanej dokumentacji, w grudniu 2018 roku, ich liczba przekroczyła założenie – tytuł nosi aż 105 miejsc! Obiekty, które ów status posiadają, są szczególne i niezwykle cenne dla polskiej kultury.

Jako pierwsze na listę zostały wpisane: rezerwat archeologiczny w Biskupinie, klasztor na Jasnej Górze, katedra we Fromborku, archikatedra gnieźnieńska, Ostrów Lednicki, zamek w Malborku, kopalnie w Krzemionkach Opatowskich, kopalnia soli w Wieliczce, i miasta: Gdańsk, Kazimierz Dolny, Kraków, Toruń, Warszawa, Wrocław i Zamość. Następnie do tego grona dołączały sukcesywnie kolejne klasztory i opactwa, zamki, pałace i ogrody, osiągnięcia techniki, pola bitew i miejsca, które odegrały ważną rolę w historii Polski, jak i w losach małych ojczyzn.

By przybliżyć te zabytki i w nowoczesny sposób zachęcić do odkrywania polskiego dziedzictwa powstały m.in. katalogi „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”. Każdemu obiektowi towarzyszą starannie dobrane zdjęcia, każdy ma także własny, niepowtarzalny piktogram. Krótkie opisy przybliżają historię danego miejsca. Dla chcących wiedzieć więcej, na kartach umieszczono także kody QR, które po zeskanowaniu przenoszą czytelnika na stronę zabytku w portalu zabytek.pl, gdzie można znaleźć dłuższe opisy, jeszcze więcej zdjęć, krótkie wizytówki filmowe miejsc, akty prawne powołujące Pomniki Historii, jak i zabytki znajdujące się w pobliżu. Każdy tekst w katalogu przetłumaczono na język angielski, by mógł służyć także obcokrajowcom w zrozumieniu bogactwa polskiej kultury.

Pobierz swoje katalogi:

„Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” – katalog do pobrania, cz. 1

„Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” – katalog do pobrania, cz. 2

 

Katalogi towarzyszą wystawie „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii” umiejscowionej w przestrzeni Lotniska Chopina. Jest to pięknie zilustrowana opowieść o polskiej historii, kulturze i tożsamości. Ekspozycja sfinansowana została za środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz funduszy przekazanych przez Mecenasa Wystawy – PKN Orlen SA. Wystawa otrzymała ponadto Patronat Honorowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

logo orlenu i dopisek: Mecenas Wystawy Najcenniejsze Dziedzictwo. Odkryj nasze pomniki historii"