Kontrast
Wielkość czcionki

„Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” - bezpłatna wystawa do pobrania

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do skorzystania z wystawy poświęconej procesowi kształtowania się granic II Rzeczypospolitej po I wojnie światowej. Ten proces trwał 6 lat i obejmował działania zbrojne, polityczne i kulturalne. Ostateczny kształt Polski został zatwierdzony w 1923 roku, choć jeszcze w okresie międzywojennym ulegał zmianom. Ekspozycja „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” dostępna jest bezpłatnie do pobrania. Zapraszamy wszystkich do korzystania!

Niepodległa na mapach

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości, oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Na każdej planszy można znaleźć mapy – różne, od schematycznych, wyrysowanych na potrzeby pamiątkowych wydawnictw, po profesjonalne opracowania – nawet z zagranicy! Są one dowodem jak zmieniały się granice Polski w latach 1918-1923 i jak wydarzenia takie jak Powstania Śląskie, Sejneńskie czy wojna polsko-bolszewicka miały konsekwencje w atlasach świata. W 150. rocznicę urodzin Eugeniusza Romera, naukowca, który na konferencji pokojowej w Paryżu przedstawiał argumenty kartograficzne dotyczące kształtu granic II RP, warto pochylić się także nad rolą naukowców w procesie odbudowy polskiej państwowości.

Kształtowanie granic po 1918 roku

Z przygotowanych plików może skorzystać każdy m.in.: instytucje kultury, jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, domy kultury, organizacje pozarządowe jak i osoby prywatne. Wystawę wystarczy pobrać i wydrukować w dowolnej wielkości na dowolnym nośniku. Materiały zostały przygotowane w rozmiarze B1 (100 cm x 70 cm), jednak można je wykorzystywać także w mniejszych formatach. Ekspozycja składa się z 15 plansz.

Za współpracę dziękujemy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które przygotowuje materiały edukacyjne i scenariusze lekcji i warsztatów, oraz Archiwum Akt Nowych za udostępnienie materiałów archiwalnych.

Zapraszamy do korzystania!

Pobierz swoją wystawę:

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” – wersja do druku (bez tzw. spadów)

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku” – wersja do druku (z tzw. spadami)