Kontrast
Wielkość czcionki

Pakiet edukacyjny do filmu VR „Wiktoria 1920”

Bitwa Warszawska, rozegrana w 1920 roku, stanowi jedno z najważniejszych zwycięstw w historii Polski. Film Cinematic VR „Wiktoria 1920”, dostępny bezpłatnie na kanale YouTube, umożliwia każdemu przeniesienie się w czasie i wcielenie się w jednego z bohaterów gorących dni sierpnia sprzed stu lat. Do filmu przygotowano kompleksowe pakiety edukacyjne, które z powodzeniem pozwolą przygotować ciekawe zajęcia dla szkół podstawowych, średnich i słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku. Wszystkie pliki przygotowano w wersji kolorowej na rzutniki i ekrany i w wersji czarno-białej do druku. Zapraszamy do korzystania!

Film VR „Wiktoria 1920” – podstawa lekcji i warsztatów

Sierpień 1920 roku. Polskie wojska wciąż cofają się pod naporem armii bolszewickiej. Wszyscy zdają sobie sprawę, że nieuchronnie zbliża się ostateczne starcie, którego wynik wydaje się już przesądzony na korzyść bolszewików. Najważniejsze zadanie to obronić Warszawę i nie pozwolić Rosjanom wkroczyć do miasta, jednak wielomiesięczny wysiłek odcisnął swoje piętno na obu armiach. Nawet wśród Polaków panują defetystyczne nastroje i kiedy do obozu wojsk polskich dociera tajemniczy meldunek, który należy przekazać na Cytadelę, jedynie student Janek, ułan Władysław oraz pilot Eskadry Kościuszkowskiej Merian C. Cooper  wierzą, że sprawa nie jest jeszcze przegrana i postanawiają wraz z Tadkiem – bohaterem, w którego wciela się widz – spróbować dostarczyć do Warszawy wiadomość. Ekipa wyrusza w pełną przygód podróż w stronę Warszawy, uciekając przed bolszewikami, biorąc udział w walkach, snując jednocześnie plany na powojenną przyszłość. Czy uda im się dostarczyć meldunek? Czy zmienią losy jednej z najważniejszych bitew w historii nie tylko Polski, ale i świata? Odpowiedź znajduje się w filmie VR „Wiktoria 1920”. 

UWAGA! Dla zachowania najlepszej jakości, film najlepiej oglądać na goglach VR w aplikacji YouTube VR.

Przed zorganizowaniem zajęć zapraszamy do lektury artykułu popularnonaukowego Kryptologia w II RP – od „Rewolucji” do „Enigmy” oraz wywieszenia w klasie planszy poświęconej Janowi Kowalewskiemu – bohaterskiemu kryptologowi, do którego nawiązują scenariusze zajęć.

Materiały dla szkół podstawowych: Szyfry i kody – polski radiowywiad

Jak tworzone są szyfry? Jak działał radiowywiad podczas I wojny światowej i na czym polegało zagłuszanie? Dlaczego pozbawianie wroga informacji i kontaktu radiotelegraficznego było tak znaczące dla losów bitew? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi poznają uczniowie podczas lekcji z VRem w szkolnych klasach. Scenariusz zajęć nosi tytuł „Szyfry i kody – polski radiowywiad”.

Scenariusz dla szkół podstawowych: „Szyfry i kody – polski radiowywiad”

Wersja czarno-biała:
Scenariusz dla szkół podstawowych: „Szyfry i kody – polski radiowywiad” do druku

Materiały dla szkół średnich: Stwórzmy polski radiowywiad!

„Stwórzmy polski radiowywiad!” to scenariusz stworzony z myślą o uczniach szkół średnich. Uczestnicy wcielą się w twórców pierwszego radiowywiadu polskiego i staną przed wyzwaniami, na które natrafili oficerowie i specjaliści tworzący polską radiotelegrafię.

Scenariusz dla szkół średnich: „Stwórzmy polski radiowywiad!”

Wersja czarno-biała:
Scenariusz dla szkół średnich „Stwórzmy polski radiowywiad!” do druku

Materiały dla uniwersytetów trzeciego wieku: Radiowywiad i szyfry – świat zagadek

Materiały „Radiowywiad i szyfry – świat zagadek” przeznaczone są dla słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku. Seniorzy zmierzą się z szyfrowanymi zagadkami. Przyspieszony kurs na pracownika radiowywiadu obejmuje ćwiczenia ze spostrzegawczości, pamięci i organizacji (a także krzyżówki i wykreślanki!).

Scenariusz dla uniwersytetów trzeciego wieku: „Radiowywiad i szyfry – świat zagadek”

Wersja czarno-biała:
Scenariusz dla uniwersytetów trzeciego wieku: „Radiowywiad i szyfry – świat zagadek” do druku

Zapraszamy do korzystania!

 

Producentem filmu „Wiktoria 1920” jest Biuro Programu „Niepodległa”. Narodowe Centrum Kultury zostało koproducentem filmu. Partnerem filmu jest Narodowy Bank Polski. Film został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.